„Takéto vedenie by, naopak, mohlo spôsobiť napríklad nedostatok kyslíka pre dieťatko,“ dodáva pôrodná asistentka. Kyslíkom potrebuje byť dieťatko priebežne zásobené, kyslík je zároveň aj najdôležitejším palivom pre pracujúce svaly maternice. "Správne dýchanie pri pôrode vám navyše pomôže sa v priebehu bolestivých kontrakcií uvoľniť a načerpať silu, bolesť je potom lepšie zvládnuteľná a oveľa menej vyčerpávajúca. Každá doba pôrodná má svoj optimálny spôsob dýchania (pomalé dýchanie v prvej dobe pôrodnej, hlboké rovnomerné medzi kontrakciami...), je však celkom individuálne, akým typom dychu si pomôžete,“ hovorí špecialistka.

Šteňa verzus bernardín

Základom dychových techník je dýchať pomaly, pokiaľ možno nosom, a s výdychom sa potom čo najviac uvoľniť. Aj pôrodná asistentka radí zameriavať sa skôr na dýchanie na dosiahnutie uvoľňujúceho pokoja: „Tým by som nazvala dýchanie, ktoré nás optimálne zásobí kyslíkom, ale neprekysličí nás. Je to dlhší výdych než nádych, uvoľnenie...,“ radí odborníčka. Také dýchanie vám pomôže najmä pri prirodzenom pôrode, pri ktorom problémy s dýchaním nebývajú.

„Iné je to však pri medikovaných pôrodoch,“ upresňuje pôrodná asistentka. „Tam sa môže stať, že žena dýcha ako opreteky a miesto toho, aby bol stav jej i dieťatka lepší, môže, paradoxne, dôjsť k zhoršeniu. ‚Predýchaná‘ žena môže pociťovať tuhnutie lícnych svalov, môže rozmazane vidieť, motať sa jej hlava, začať vracať. Stáva sa to aj vtedy, keď žena počúvne radu, aby dýchala ako psík. Ona potom v dobrej viere nedýcha ako ‚chladiace sa šteňa‘, teda krátko a veľmi povrchne, ale ako chladiaci sa bernardín,“ opisuje expertka stav, ktorý vedie k hyperventilácii. Pri pôrode je preto najdôležitejšie poslúchať svoje telo, ktoré vám samo napovie, ako správne dýchať. A ak budete potrebovať, potom vám s ukážkou techník na pôrodnej sále určite pomôžu.

Foto: Shutterstock