V poslednej dobe sa v súvislosti s exekúciami veľa hovorí o nízkej finančnej gramotnosti. Chcete ochrániť svoje deti, aby sa v dospelosti nedostali do dlhovej pasce? Učte ich finančnej gramotnosti.

Pre deti sme príkladom

Myslite na to, že vy ste pre deti tými najväčšími vzormi, ktoré kopírujú. Pokiaľ teda budete žiť konzumným štýlom života, kúpite si vždy to, čo vidíte, hoci to nepotrebujete, vaše dieťa sa bude správať absolútne rovnako.

,,Ako dieťa som vyrastala vo veľmi dobre zaopatrenej rodine. Rodičia sebe, ale aj nám deťom vždy kúpili všetko, čo sme chceli. Keď som sa vydala, neboli sme na tom s manželom finančne tak dobre. Kvôli tomu medzi nami vznikali časté konflikty, pretože som nebola schopná prijať túto situáciu. Trvalo mi, kým som sa naučila žiť inak. Preto chcem svoje deti vychovávať k tomu, aby si peniaze vážili a nebrali ich ako samozrejmosť,“ zveruje sa Dana.

Vreckové

Nechať deťom pri míňaní vreckového voľnú ruku, alebo na ne trochu dozerať? Toto, samozrejme, záleží na zvážení rodičov. Pokiaľ však chceme deti vychovávať k finančnej zodpovednosti, je dobré ich trochu viesť a radiť im. Napríklad nie je zlé, ak sa s deťmi dohodnete, že určitú časť z vreckového, dajme tomu 20 percent, si budú vždy odkladať do pokladničky a na tieto peniaze nebudú siahať. Keď sa deti naučia, že môžu všetky peniaze minúť, ponesú si tento návyk s najväčšou pravdepodobnosťou až do dospelosti.

Rodičia by mali stáť za pravidlami, ktoré nastolia. Napríklad keď sa s deťmi dohodnú na tom, že budú peniaze dostávať raz týždenne, musí to tak byť. Dieťa sa tak naučí, že ak všetky peniaze minie hneď prvý deň, nemôže prísť za rodičmi a vymámiť z nich ďalší finančný obnos. Práve to by totiž mohlo viesť k pocitu, že môže vždy natiahnuť ruku.