Fontanela väzivové spojenie na hlave novorodenca v miestach, kde sa stýkajú kosti tvoriace lebku a je akousi prirodzenou súčasťou každého bábätka. Tušili ste však, že dojča nemá iba jednu fontanelu, ale hneď šesť?! Prečo to tak príroda zariadila a na čo sú fontanely dobré? Viete, že fontanela môže byť dokonca aj ukazovateľom choroby?

"Fontanely sú tenké väzivové doštičky, ktoré sa u dojčaťa nachádzajú na lebke v miestach budúcich pevných spojení lebečných švov. Fontanely postupne osifikujä, až kosti na lebke úplne zrastú." Vysvetľuje celkom jednoducho detská sestra Magda Steinová. A ďalej pokračuje: "Na lebke novorodenca sú zvyčajne štyri fontanely, vlastne presnejšie šesť, lebo dve sú párové. Najznámejšia je tzv. veľká fontanela, tá sa dá ľahko nahmatať a býva pozorne sledovaná pri pravidelných preventívnych prehliadkach u pediatra."

Veľká fontanela púta pozornosť lekárov už od pradávna, avšak z iného dôvodu, než v súčasnosti - verilo sa totiž, že v tomto mieste pramení aj vysychá mozgová tekutina. Nie nadarmo pripomína slovo fontanela slovko "fontána" z latinského "Fons" - prameň. Prečo to ale príroda zariadila tak, že sa tak krehké bytôstky, akými novorodenci bezpochyby sú, rodia s nedokonale zrastenou lebkou? Nie je to od prírody tak trochu omyl či prešľap? Úplne nie! Hneď vám vysvetlíme prečo!

Chráni to najcennejšie

Dôvody, prečo príroda dopustila, aby na lebke novorodenca boli tak zraniteľné miesta, akými fontanely bezpochyby sú, nemožno považovať za malicherné. Hlavička novorodenca totiž musí počas prechode pôrodnými cestami odolať obrovskému tlaku, a práve fontanely - tieto pružné štrbinky umožňujú, aby tento náročný proces prebehol bez komplikácií.

Veľký tlak na drobnú lebku dieťatka dobre dokumentuje skutočnosť, že niektorí novorodenci mávajú po pôrode na hlavičke dokonca tzv. Kefalhematóm - mäkký krvný výron, ktorý zvyčajne nebýva nebezpečný a do pár týždňov po pôrode sa vstrebe. Fontanely ale majú aj ďalšie dôležité úlohy! Umožňujú veľmi rýchle zväčšovanie mozgu v prvom roku života a rýchle vyrovnanie krvného tlaku v hlavičke dieťatka. A napodiv môžu dieťa určitým spôsobom ochrániť pri úraze; čiastočná "elasticita" lebky môže zohrať významnú ochrannú úlohu pri páde na hlavičku, ktorých nie je v batoľacom veku málo!