Mávate po odgrgnutí bábätka temer zakaždým označkované tričko? V prvých mesiacoch je to bežné a normálne. Ak ide o malé množstvo, môžete byť bez obáv. V opačnom prípade je potrebné zbystriť pozornosť, mohlo by ísť o gastroezofageálny reflux. Kedy je to však dôvod na paniku.

Čo je gastroezofageálny reflux?

„Gastroezofageálny reflux alebo takzvaný pažerákový reflux je spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka. Ide o fyziologický jav, ktorý sa v rôznom rozsahu vyskytuje v detstve aj v dospelosti. Pokiaľ nedôjde k obnoveniu určitých symptómov, napríklad z postihnutia sliznice pažeráka alebo postihnutia dýchacieho ústrojenstva, nejde o ochorenie. Za hlavnú príčinu vzniku sa považuje ochabnutosť dolného zvierača pažeráka, preto najčastejšie vidíme grckanie u novorodencov a zvlášť u nedonosených detí, kedy je nervová sústava ešte nezrelá a dolný zvierač pažeráka slabý,“ vysvetľuje detská lekárka Alexandra Vidnerová.

Keď bábätko nakŕmite, mali by ste ho nechať odgrgnúť. Niektoré deti si odgrgnú hneď a bez ťažkostí, iným to trvá nejakú dobu a niektoré si jednoducho neodgrgnú. Nie je potom div, že práve tieto deti často grckajú, pretože sa pri jedle nahltajú vzduchu, ktorý ich potom tlačí v brušku a potrebujú ho dostať von. Každé dieťatko potrebuje uvoľnenie odgrgnutím, a je úplne jedno, či dojčíte alebo kŕmite z fľaštičky. Faktom však je, že v prípade fľaštičky môžete mať v náustku väčší otvor, ktorým mlieko rýchlejšie tečie do úst, takže dieťa sa potom nahltá oveľa viac vzduchu, čo vedie ku grckaniu. Určite teda skontrolujte aj veľkosť otvoru náustka, možno potom postačí kúpiť iný a zmenu uvidíte takmer hneď.

Príznaky neprehliadnete

Reflux sa prejavuje najmä častým odgrckávaním, a to skoro po každom jedle,  niekedy sa objavuje i vracanie. „Keď dochádza k vracaniu opakovane oblúkom, môže ísť o takzvanú pylorostenózu, zúženie pyloru žalúdka. Tieto príznaky sa objavujú najčastejšie okolo šiesteho týždňa veku a je nutné chirurgické riešenie. Pri gastroezofageálnom refluxe je prejavom skôr odgrckávanie. Dokiaľ vaše dieťatko dobre priberá na váhe, nič sa nedeje, pozor však v prípade, že by neprospievalo, to už je potom nutné riešiť s pediatrom,“ radí lekárka.

Ďalším znakom, že vaše dieťa trpí gastroezofageálnym refluxom, je nepokoj, záchvaty kašľa či ťažkosti s dýchaním. Príznaky sa líšia podľa veku, deti môžu dokonca chrčivo dýchať, a to hlavne po jedle, majú upchaný nos a vyzerajú, že majú nádchu. Máte stále obavy? Neviete, či je vracanie, či grckanie v norme? Sledujte obsah, stačí, keď si vezmete textilnú plienku a vylejete na ňu lyžicu alebo dve vody. Škvrnu potom porovnajte s tou, ktorá vám ostala po odgrcnutí na pleci. Pokiaľ je skoro rovnaká, je to v poriadku, 5 až 10 ml je v norme. Ako znova upokojuje odborníčka, u dojčiat do troch mesiacov býva reflux fyziologický a netreba nijako zvlášť panikáriť. Rastom bábätka sa obvykle všetko upraví a nie je ani nutná iná liečba, iba úprava polohy, frekvencia kŕmenia a hustoty mlieka.