Tehotenstvo je síce krásnym a zázračným obdobím v živote ženy, no nezriedka prináša aj neočakávané a závažné komplikácie, ktoré môžu ohroziť budúcu mamičku, ale aj dieťatko. Jedným z nich je aj tzv. HELLP syndróm, ktorý je veľmi nebezpečný. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Čo je HELLP syndróm

Ako sme už naznačili, HELLP syndróm postihuje tehotné ženy a radí sa k jedným z najzávažnejších tehotenských komplikácií. Čo ale znamená? Samotný názov tejto zdravotnej komplikácie uviedol prvýkrát Dr. Louis Weinstein a to ešte v roku 1982. Pomenovanie dostal podľa začiatočných písmen rôznych ochorení, ktoré spôsobuje:

 • H - ako hemolýza, je stav, pri ktorom dochádza k predčasnému zániku červených krviniek.
 • EL - predstavuje zvýšené hodnoty pečeňových testov a môže odrážať aj postihnutie pečene.
 • LP - predstavuje stav, pri ktorom sa v tele tvorí málo krvých doštičiek. Zníženie počtu krvných doštičiek je pri HELLP syndróme spôsobené dôsledkom ich zvýšenej spotreby.

HELLP syndróm teda predstavuje komplex naozaj závažných zdravotných komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre matku aj dieťa. V lekárskej praxi sa HELLP syndróm považuje aj za istú formu preeklampsie a zvyčajne k nemu dochádza ku koncu tehotenstva alebo až pri pôrode.

Neprehliadnuteľné príznaky

Častokrát je náročné určiť, či ide práve o nebezpečný HELLP syndróm alebo o inú tehotenskú komplikáciu. A to najmä vtedy, ak vyšetrenia neodhalia prítomnosť bielkovín v moči ani vysoký krvý tlak, ako je to napríklad v prípade preeklampsie. Tá môže byť sprievodným javom rozvoja HELLP syndrómu. Globálne preeklampiou trpí v tehotenstvo 5-8% žien a uvádza sa, že až u 15% z nich sa počas tehotenstva rozvinie aj nebezpečný HELLP syndróm. No jeho príznaky by ste nemali prehliadať. Niektoré z nich sú dokonca podobné príznakom chrípky, žltačky či gastritídy. Ktoré to sú?

Medzi najvýznamnejšie príznaky HELLP syndrómu patria:

 • bolesti hlavy
 • poruchy videnia
 • bolesti po jedle
 • nevoľnosť a zvracanie
 • bolesť alebo tlak pod pravým rebrom (v oblasti pečene)
 • opuch
 • krvácanie

Toto sú príznaky, ktoré by ste jednoznačne nemali prehliadnuť a pri objavení čo i len jedného z nich, kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo gynekológa. Žiaľ, miera úmrtnosti je pri HELLP syndróme vysoká a pohybuje sa okolo 25%. Preto nič nepodceňte! Čím skôr lekár diagnostikuje, že ide práve o túto tehotenskú komplikáciu, tým je vyššia šanca, že nasadí správnu liečbu, čím môže predísť katastrofickým scenárom.

Liečba je nutná

Liečbu HELLP syndrómu môže nasadiť len lekár, rozhodne by ste sa nemali skúšať liečiť sama alebo čakať, či príznaky odoznejú. HELLP syndróm totiž môže byť pre vás aj bábätko život ohrozujúci! Včasná diagnoastika a liečba je preto kľúčová. Najlepším a zvyčajne aj definitívnym riešením je pôrod dieťaťa, ku ktorému v mnohých prípadoch dochádza predčasne.

V inom prípade sa ešte tehotným ženám, ktorým bol diagnostikovaný HELLP syndróm podávajú živiny vo forme krvých transfúzií. Obsahujú hlavne kortikosteroidy pre podporu dozrievania pľúc bábätka a steroidy pre zlepšenie zdravotného stavu tehotnej ženy.

Existuje prevencia?

Doposiaľ sa žiaľ nepodarilo vynájsť liek či spôsob, ktorý by mohol úplne eliminovať túto nepríjemnú a nebezpečnú tehotenskú komplikáciu. Lekári však odporúčajú robiť všetko pre to, aby ste mali zdravé tehotenstvo a predišli tak rôznym komplikáciám. Čo by ste mali dodržať?

 • udržujte si fyzickú kondíciu aj pred tehotenstvom (pravidelný pohyb, vyvážená strava)
 • počas tehotenstva dodržiavajte pravidelné prehliadky
 • sledujte svoje telo a o akýkoľvek z vyššie uvedených príznakov (alebo aj iné) informujte svojho gynekológa.
 • ak sa v rodine už vyskytol HELLP syndróm, takisto to oznámte svojmu gynekológovi

Rada na záver

Je jasné, že každá budúca mamička si chce svoje tehotenstvo užiť. No žiaľ to nie je dopriate všetkým tehuľkám, avšak ani v takom prípade netreba zúfať. Mali by ste myslieť na to, že aj pri HELLP syndróme záleží len na tom, aby ste boli vy aj vaše bábätko v poriadku, čo bude možné len pod dohľadom lekárov.

Foto: Shutterstock