Hemoroidy sú jedným z najčastejších ochorení, ktorým trpia budúce mamičky. Skúsený špecialista s viac než 20-ročnou praxou nám prezradil, prečo hemoroidy trápia práve tehotné ženy, ako sa dajú liečiť a či existuje nejaká prevencia. Na naše otázky odpovedal MUDr. Július Muranský, MPH. z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.

Čo sú hemoroidy a ako sa prejavujú?

Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Samotný konečník a jeho sliznicu vystiela hustá cievna sieť, ktorej úlohou je zabezpečiť výživu okolitého tkaniva. Prob- lém vzniká, keď sa cievy začnú rozširovať, nahromadí sa v nich krv a tvoria sa hemoroidálne uzly. Prvými príznakmi hemoroidov sú svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, čo je veľmi nekomfortné. Následne sa môžu pridružiť krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale takisto aj nafukovanie či poruchy vyprázdňovania.

Prečo sú tehotné ženy rizikovou skupinou v súvislosti s hemoroidmi?

Počas tehotenstva prechádza ženské telo výraznými zmenami a je vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sa vyššie nároky kladú aj na cievy. A práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. Ďalšími priťažujúcimi faktormi počas tehotenstva sú neustále sa zväčšujúci tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík
ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Hormóny, ktoré sa v tehotenstve vytvárajú, oslabujú napätie svalstva čriev
a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme. Výsledkom je zápcha, ktorá núti ženu vyvíjať väčší tlak pri vytlačení stolice, a to negatívne vplýva na hemoroidy. Okrem tehotenstva má vplyv na vznik resp. zhoršenie hemoroidov aj samotný pôrod, kedy rodička vyvíja obrovský tlak a silu pri tlačení bábätka.

Aké druhy hemoroidov existujú?

Z hľadiska miesta lokalizácie rozlišujeme vnútorné, vonkajšie alebo kombinované hemoroidy. V praxi sa najčastejšie vyskytujú kombinované, ktoré má až 70 percent pacientov. Preto je pri liečbe veľmi dôležitý komplexný prístup.Vnútorné hemoroidy vznikajú zvyčajne následkom nadmerného úsilia vyvíjaného počas vytlačenia stolice. U žien sa pozoruje výrazné zhoršenie v súvislosti s pôrodnou námahou. Typickým príznakom je krvácanie jasnočervenej farby. Krv sa zja- vuje na stolici alebo toaletnom papieri. Toto krvácanie je chronické a v prípade dlhodobých strát väčšieho množstva krvi ces- tou hemoroidov môže vyústiť do málokrvnosti a nedostatku železa v organizme.

Vonkajšie hemoroidy sú menej časté a vznikajú pri zápale žíl uložených podkožne okolo análneho otvoru a tiež v súvislosti s námahou počas vytláčania stolice či pri dlhodobo trvajúcej zápche. Vonkajšie hemoroidy sú zvyčajne veľmi bolestivé. Zvykne ich sprevádzať krvácanie, ktoré ustupuje samovoľne. Typickou komplikáciou je vznik trombózy, čiže krvnej zrazeniny. Hemoroid s krvnou zrazeninou sa náhle zväčší a má modrastú farbu. Ide o veľmi bolestivú komplikáciu vyžadujúcu okamžitú liečbu.