Hormóny ovplyvňujú celý náš život, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Vlastne celý život ženy majú títo poslovia života vplyv na naše ženstvo, našu krásu, náladu, chudnutie, chute, a dokonca i sexuálny apetít. V priebehu tehotenstva sa mení nielen ženské telo, ale zabrať dostáva aj psychika. V tehotenstve sa však celá táto hojdačka ešte znásobí. Viete prečo?

Telo riadené umelými hormónmi

„Hormóny sú riadiace látky organizmu, ktoré sa tvoria v endokrinných žľazách alebo tkanivách, prenášajú sa krvou a ovplyvňujú rast, činnosť srdca, centrálnej nervovej sústavy a ďalších telesných orgánov,“ vysvetľuje gynekologička Radka Gregorová. Zároveň dodáva, že nikdy nepôsobia izolovane, ale vždy v súhre s ďalšími, s ktorými sa snažia byť v rovnováhe. „Keď sa to podarí, všetko funguje, ako má, a človek sa cíti na vrchole síl,“ hovorí lekárka.

Najvýznamnejšie hormóny

Za zmenou nálad, nevoľnosťami, zadržiavaním vody, chybami na kráse, ale aj za udržaním samotného tehotenstva stojí hneď niekoľko dôležitých hormónov. Prakticky každá žľaza s vnútornou sekréciou zvyšuje v priebehu deviatich mesiacov svoju činnosť a produkcia hormónov tak rastie. V období ovulácie vzniká vo vaječníkoch tzv. žlté teliesko, čo je dočasná žľaza s vnútorným vylučovaním. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, po 10 až 14 dňoch žlté teliesko zaniká. Len čo sa ale zadarí, produkuje práve toto teliesko hormóny (progesterón a estrogén) dôležité na udržanie a zachovanie tehotenstva. Jeho funkciu v nasledujúcich mesiacoch preberá placenta, ktorá sa stáva doslova továrňou na produkciu hormónov. Okrem už spomínaných produkuje tiež špeciálne tehotenské hormóny, ktoré sa starajú, aby bol plod dostatočne vyživený, aby správne rástol a nič mu nechýbalo. Hormóny nás síce „trápia“ celých deväť mesiacov, ale bez nich by sa tento zázrak jednoducho nemohol uskutočniť. A ktoré že to vlastne sú?

HCG

Po prvé, je to HCG alebo tiež ľudský choriový gonadotropín. Práve tento hormón je prvým poslom začiatku tehotenstva. Na svedomí má vynechanie menštruácie, ranné nevoľnosti a vracanie, ktoré väčšinou ustúpia v druhom trimestri, pretože vtedy jeho hladina začína po 10. týždni tehotenstva pomaly klesať. Spoločne s progesterónom stojí za nadmernou únavou a zvýšenou potrebou spánku. 

Progesterón

Progesterón pomáha na počiatku gravidity k udržaniu vznikajúceho plodu a zabraňuje predčasným kontrakciám. Zo začiatku ho produkuje žlté teliesko, následne placenta. Ďalším znamením, že sa v tele zvýšila hladina progesterónu, sú zväčšujúce sa prsníky, únava, citlivosť na pachy a pod.  V závere menštruačného cyklu dochádza k poklesu hormónov progesterónu a estrogénu, v období tehotenstva sa to však tak nedeje. Naopak, ich hladina raketovo stúpa a vysoká zostáva až do pôrodu.

Estrogén

Hormón estrogén zase produkujú vaječníky a jeho úlohou je dohľad na správny rast maternice. Vysoká hladina estrogénu môže spôsobovať krvácanie ďasien, pripravuje telo na pôrod uvoľňovaním väzív a kĺbov hlavne v oblasti panvy a pod. Relaxín zase zmäkčuje spojivové tkanivá a dôvod je jednoduchý: aby pôrod nebolel ešte viac, než bolí. Jeho produkcia vrcholí práve pred pôrodom, aby všetko prebehlo čo najlepšie.