Deti a my - Claim
Roland Regely
8. október 2019
Horúčka nie je choroba, ale signál: Kedy vyhľadať lekára?

Každý z nás miluje svoje malé ratolesti najviac na svete. Aj preto sa o ne bojíme a to najmä vtedy, keď sa dostaví nepríjemne zvýšená teplota, respektíve horúčka. Pozreli sme sa zblízka na to, kedy je nebezpečná a ako to spoznať.

Pripravte sa

Výhodou (ale aj nevýhodou) je často veľmi rýchly nástup, rovnako ako odznenie ťažkostí. Hovoríme o bežných príhodách, ktoré život obvykle neohrozujú, ako je horúčka, vracanie, hnačka alebo bolesti bruška. 

U starších detí, ktoré už dokážu identifikovať miesto bolesti (ukážu ochotne hlavičku alebo uško, ktoré ich trápi) a jasne vyjadria aspoň mimikou, že niečo nie je v poriadku, majú rodičia dlhší rozhodovací čas, ako vzniknutú situáciu vyhodnotiť a kedy prípadne odísť do nemocnice na pohotovosť.

U novorodencov a dojčiat je situácia iná a nepomerne komplikovanejšia. Organizmus práve narodeného dieťaťa je ešte v mnohých smeroch nestabilný, nedokáže sa s výkyvmi teplôt, nedostatkom tekutín a ďalšími náhlymi zmenami v tele rýchlo a dobre vyrovnať. Preto treba starostlivo sledovať vývoj a včas dokázať zasiahnuť.

Kedy sa báť?

Každé zvýšenie teploty ľudského tela signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Horúčka sama o sebe nie je choroba, ale príznak mnohých ochorení. U novorodencov a dojčiat do štyroch mesiacov radšej hneď vyhľadajte lekára. Vysoká horúčka (39–40 °C) môže znamenať veľké nebezpečenstvo, až ohrozenie na živote. U starších dojčiat môžete počkať, ak dieťa nemá žiadne ďalšie dramatické prejavy bolestí.

Spočiatku znížte horúčku podaním Paralenu alebo Brufenu a súčasne aplikáciou studených zábalov na hrudník. Končatiny zabaľte do tepla, pretože pri vysokej teplote zlyháva krvný obeh, ruky a nohy sú studené. 

Dobre pomáha aj ponoriť celé dieťa do chladnej vody alebo urobiť sprchu celého tela chladnou vodou, a potom ho zabaliť do tepla. Teplota sa totiž niekedy zvyšuje aj len po väčšej fyzickej námahe alebo chybou pri obliekaní dieťatka a organizmus ihneď zareaguje obrannou akciou. Keď teplota neklesá ani po celom dni, je čas začať problém riešiť.

Čo je za tým?

Telesná teplota musí byť vyššia než 37,8 °C v ústach alebo 38,2 °C v konečníku. Počítajte s tým, že hodnoty sa v priebehu 24 hodín menia. Ráno je teplota najnižšia a neskoro popoludní najvyššia. Tomu by mala zodpovedať i ostražitosť rodičov pri sledovaní stavu bábätka. Horúčka môže byť infekčná a neinfekčná. Vírusy sa často nevyhnú ani dojčeným dieťatkám, takže zvlášť na jeseň a v zimných mesiacoch sa môže stať, že na vine horúčky bude práve vírusové, najčastejšie respiračné ochorenie.

Liečbu musí u takýchto malých detí vždy vyhodnotiť a nasadiť lekár, preto je jasné, že prvá cesta by mala viesť do ordinácie. Zvlášť, keď v prípade bakteriálnych infekcií treba nasadiť liečbu antibiotikami, čo je u novorodencov a dojčiat potrebné veľmi starostlivo zvážiť. Niekedy sa môže objaviť zvýšená teplota „bez príčiny“. Dieťa je spokojné, pije a nejaví žiadne známky ťažkostí. Rodičia netušia, čo by mohlo byť za zvýšenou teplotou. I v takom prípade treba stav konzultovať s lekárom. 

Horúčka môže signalizovať zápal v tele alebo niektoré imunologické ochorenie. U dojčiat môže naznačovať zápal močových ciest či nastupujúci akútny zápal obličiek. Základným ochorením v takýchto prípadoch je vrodená vývojová chyba (vezikoureterálny reflux), kedy sa vracia moč z močového mechúra späť do obličiek, čo postupne vedie k infekcii močových ciest.

Febrilné kŕče

Môžu sa niekedy objaviť pri vysokej horúčke. Tento horúčkovitý kŕč je reakciou mozgu na podráždenie. Dráždenie nervov vyvoláva svalové kŕče, ktoré sú vo chvíli záchvatu pre dieťa nebezpečné. Dochádza totiž k strate vedomia, môže dôjsť k poruchám až zástave dýchania. 

Prvými príznakmi záchvatu je náhle stuhnutie tela, potom sa svaly na tele začnú rýchlo sťahovať a zase napínať, takže dieťa so sebou nekoordinovane šklbe a trasie. Postihnutá môže byť časť tela, ale i celé, vrátane tvárových svalov. Záchvat trvá niekoľko sekúnd až minút. Uložte preto pacienta na podlahu, nesnažte sa mu držať končatiny. Z postele by ratolesť mohla v kŕčoch spadnúť. Okamžite volajte lekára. Každé dieťa, ktoré prekonalo febrilné kŕče, musí vyšetriť lekár. 

Ak upadne do bezvedomia, zaistite voľné dýchanie.Sledujte, či nevracia, pretože vývratky musia odtekať von, aby sa malý pacient nezačal dusiť. Vo chvíli, keď je dieťa zabezpečené a lekár na ceste, začnite potomka ochladzovať. Najvhodnejšie sú studené zábaly s mokrou plachtou. Záchvat trvá krátko, ale vyzerá desivo. Nepodľahnite panike, dieťatko nie je priamo v ohrození života, keď zaistíte jeho bezpečnosť a postrážite základné životné funkcie. Potom by malo byť hospitalizované v nemocnici na pozorovaní a podstúpiť vyšetrenia, ktoré vylúčia zápalové ochorenie mozgu.

 

Foto: Shutterstock