Každý z nás miluje svoje malé ratolesti najviac na svete. Aj preto sa o ne bojíme a to najmä vtedy, keď sa dostaví nepríjemne zvýšená teplota, respektíve horúčka. Pozreli sme sa zblízka na to, kedy je nebezpečná a ako to spoznať.

Pripravte sa

Výhodou (ale aj nevýhodou) je často veľmi rýchly nástup, rovnako ako odznenie ťažkostí. Hovoríme o bežných príhodách, ktoré život obvykle neohrozujú, ako je horúčka, vracanie, hnačka alebo bolesti bruška. 

U starších detí, ktoré už dokážu identifikovať miesto bolesti (ukážu ochotne hlavičku alebo uško, ktoré ich trápi) a jasne vyjadria aspoň mimikou, že niečo nie je v poriadku, majú rodičia dlhší rozhodovací čas, ako vzniknutú situáciu vyhodnotiť a kedy prípadne odísť do nemocnice na pohotovosť.

U novorodencov a dojčiat je situácia iná a nepomerne komplikovanejšia. Organizmus práve narodeného dieťaťa je ešte v mnohých smeroch nestabilný, nedokáže sa s výkyvmi teplôt, nedostatkom tekutín a ďalšími náhlymi zmenami v tele rýchlo a dobre vyrovnať. Preto treba starostlivo sledovať vývoj a včas dokázať zasiahnuť.

Kedy sa báť?

Každé zvýšenie teploty ľudského tela signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Horúčka sama o sebe nie je choroba, ale príznak mnohých ochorení. U novorodencov a dojčiat do štyroch mesiacov radšej hneď vyhľadajte lekára. Vysoká horúčka (39–40 °C) môže znamenať veľké nebezpečenstvo, až ohrozenie na živote. U starších dojčiat môžete počkať, ak dieťa nemá žiadne ďalšie dramatické prejavy bolestí.

Spočiatku znížte horúčku podaním Paralenu alebo Brufenu a súčasne aplikáciou studených zábalov na hrudník. Končatiny zabaľte do tepla, pretože pri vysokej teplote zlyháva krvný obeh, ruky a nohy sú studené. 

Dobre pomáha aj ponoriť celé dieťa do chladnej vody alebo urobiť sprchu celého tela chladnou vodou, a potom ho zabaliť do tepla. Teplota sa totiž niekedy zvyšuje aj len po väčšej fyzickej námahe alebo chybou pri obliekaní dieťatka a organizmus ihneď zareaguje obrannou akciou. Keď teplota neklesá ani po celom dni, je čas začať problém riešiť.

Čo je za tým?