Prečo sa deti tak rady umývajú v škôlkach a zariadeniach pre deti, a doma nie? Napríklad preto, že doma v priestoroch primárne vyhradených pre dospelých majú problém robiť jednoduché úkony bez ďalších komplikácií. Pravidelná hygiena však bude deti baviť oveľa viac, keď im doprajete luxus detskej kúpeľne.

Detská kúpeľňa

Architektka Lucia Lhotová vysvetľuje: „Dôvodom býva to, že detské kúpeľne sú väčšinou veselé a hravé, naopak, dospelé pre ne zložité. Pamätám sa, že výrobca plienok mal kedysi výbornú putovnú výstavu, kde predmety dennej potreby zväčšil tak, aby boli k dospelému človeku v takom istom pomere, ako sú k batoliatku. Problémom potom bolo dostať sa na stoličku, dosiahnuť na kľučku. A nebolo to nič príjemné.“ Vždy, samozrejme, nie je možné v byte alebo dome vytvoriť samostatnú kúpeľňu len pre deti, a pokiaľ by malo byť malé zariadenie v kúpeľni, ktorá slúži i rodičom, musela by taká kúpeľňa byť dosť veľká. Existuje však niekoľko možných riešení.

Ak máte dostatok priestoru na vytvorenie samostatnej detskej kúpeľne, deti budú nadšené. Treba však hneď od začiatku myslieť na to, že kúpeľňu bude potrebné po čase pretvoriť, pretože detská kúpeľňa má svoje špecifiká predovšetkým vo výške umiestnenia potrebného zariadenia. Počítajte s tým, že približne raz za tri roky budete musieť koncept kúpeľne s ohľadom na výšku dieťaťa a jeho vkus prerobiť. Šesťročná slečna sa síce rada obklopí doplnkami s motívom obľúbených rozprávkových postavičiek, deväťročná s tým však už asi bude mať problém.

Podčiarknutie detského elementu v kúpeľni potom môžete dosiahnuť doplnkami, ktoré sa časom jednoducho vymenia. Sériu obkladov s jej obľúbenými rozprávkovými postavičkami tak môžeme doplniť doplnkami s rovnakou tematikou. Výrobcovia vždy ponúkajú kompletnú sériu od držiaka zubnej kefky, odpadkového koša, téglika, vešiačikov na ručníky až WC štetku a držiak toaletného papiera.