Sotva sa vás všetci prestanú vypytovať, či už „leziete, sedíte, papáte zeleninku“, pridá sa do smršte otázok ďalší bod: „Už chodíte na nočník?“ Kedy je nato vhodná doba a ako správne dieťa naučiť vymeniť plienku za nočník?

Ideálny vek

„Pre začiatok učenia na nočník sú ideálne dve obdobia. Jedno krátke, začína sa okolo ôsmeho mesiaca, kedy dieťa síce nie je ešte schopné vedome ovládať svoj močový mechúr ani zvierače, ale dokáže sa mechanicky naučiť, čo sa od neho chce. Nevedia to, samozrejme, všetky deti, vlastne je skôr rarita, keď dieťaťu vydrží chodenie na nočník po tomto veku. Jednako len mnohé mamičky sa o to napriek tomu snažia. Jednak sú za to body za skvelé rodičovstvo v očiach iných a jednak na to majú ekonomické dôvody,“ vysvetľuje psychológ Ján Kulhánek.

„Druhé obdobie sa začína okolo druhého roku veku, kedy už je dieťa schopné poznať, že potrebuje ísť na záchod, a dať vám o tom vedieť,“ dodáva odborník. Pre väčšiu trpezlivosť potom hovoria i ďalšie argumenty: staršie dieťa už vie chodiť a na nočník ľahšie dobehne než lezec, ktorý by naň bez pomoci len zložito šplhal.

Priaznivé okolnosti

Vysledovali ste, že sa vyprázdňuje so železnou pravidelnosťou v určitú dobu? Že vás pozoruje, keď vy idete na záchod? Zdá sa vám, že je v zašpinených plienkach stále nespokojnejší? A dokážete medzi sebou vy dvaja komunikovať tak, že vy zvládnete vysvetliť, čo od dieťaťa chcete, a ono je vám, naopak, schopné dať najavo, že musí vykonať svoju potrebu?

Všimli ste si, že vydrží byť suché i viac než tri hodiny? Potom už je ten správny čas a vy môžete začať. Čím? Nákupom nočníka. Vôbec nemusí byť hrací, značkový ani drahý. A keď dieťa necháte, aby si ho samo vybralo, bude to tiež len bod k dobru.