Pokiaľ práve prežívate šestonedelie, nie je pre vás vhodné, aby ste nad sexom veľmi premýšľali. Len v ojedinelých prípadoch sa to skončí vzájomným potešením a spokojnosťou. Keď je však vaše telo zregenerované, určite zatúžite po partnerovi aj vy.

Pri odchode z pôrodnice sa vám hlavou budú preháňať skôr myšlien- ky na to, ako zvládnuť starostlivosť o novoro- deniatko, vlastné hojenie, domáce resty a celkovo sa zo všetkého nezblázniť, ako nápady na nové sexuálne hry. Je to normálne a telo sa potrebuje dostať opäť do formy, čo neznamená zhodiť len tehoten- ské kilá, ale predovšetkým zregenerovať pôrodné cesty a celkovo sa ustáliť. Odborníci sa zhodujú na tom, že problémy so sexuálnym životom, respektíve návratom k za- behnutým koľajam, trvajú v priemere jeden rok po pôrode. Akteda v tomto období cítite výčitky svedomia a pocity, že sa nesprávate podľa bežných noriem, môžete byť pokojná. Hormonálna smršť, ktorá prebieha vo vašom tele, je príčinou vašej apatie či prípadnej únavy a nechuti. Berte to tak, že ani dieťa ste nesplodili, nevynosili a neporo- dili za jeden deň. Telu bude chvíľu trvať, kým sa zase vráti k pôvodnému fungovaniu. Navyše, pravdepo- dobne dojčíte... A v tomto období teda ani nepociťujete nedostatok sexu. Dojčiace matky totiž ovplyv- ňuje hormón prolaktín, ktorý sa vylučuje hypofýzou a spôsobuje pokles sexuálnej apetencie. Snažte sa teda svoju prípadnú nechuť vysvetliť partnerovi z odborného hľadiska.

Vedeli ste však, že aj partnerovo telo reaguje na váš hormonálny systém a jeho libido sa tak isto trošku stiahne do úzadia? Príroda to zariadila famózne. I keď možno budete obaja unavení natoľko, že sex bude to posledné, na čo by ste vládali myslieť. Ak však vaše naladenie partner najprv nezdieľa, ak je potom len trochu citlivý, pochopí vaše dôvody. Tak isto ako to, že vaša pošva je rozboľavená a suchšia. Okrem toho je možné, že snaha o zavedenie penisu do vagíny vo vás môže vyvolať pocity neľúbosti.

Zase tehotná?

Nevedomky občas hrá úlohu pri odmietaní sexu aj skutočnosť, že sa bojíte otehotnieť. Správne. Ak nemáte vyriešenú antikoncepciu, rozhodne by ste sa nemali vrhať do sexuálnych hier. Mýtus, že dojčiace matky nemôžu otehotnieť, bol už mnohokrát vyvrátený. Preto by ste mali byť obozretnejšia a vyberať si nielen bielizeň, ale i vhodnú antikoncepciu.

O tej sa poraďte hneď pri prehliadke po šestonedelí so svojím gynekológom, aby ste pri sexe nemali obavy, že sa vaša rodina rozrastie bez toho, že by ste chceli. Ak vám to pomôže, môžete si s partnerom urobiť určitý rozvrh. Potom budete vedieť, že milovanie prebehne vždy v sobotu, hneď po romantickej večeri. Tú môžete spočiatku pripravovať doma, neskôr budete mať napríklad niekoho na stráženie, kto sa postará o spiaceho potomka. Určite oceníte, keď si s partnerom vyrazíte aspoň na dve hodiny mimo stien domova. Je jasné, že pre matky-prvorodičky to môže byť trochu ťažké, pretože sa od svojho drobčeka nebudú chcieť vzdialiť ani na minútu. Ale napriek tomu sú také vychádzky potrebné.

To, že sa vám narodilo dieťa, predsa neznamená, že absolútne rezignujete na svoj spoločenský život. Máte a mali ste ho oveľa skôr, ako sa vám dieťa narodilo. Je vašou súčasťou, takže by ste určite nemali kvôli potomkovi strácať samu seba. S rozčarovaním zo zmeny životného štýlu totiž prichádza i nechuť k sexu – varujú psychológovia so zdvihnutým ukazovákom.