Pre mnohé ženy je intímny život v tehotenstve tabu, naopak iné si užívajú dokonca viac, ako pred otehotnením. Kde nájsť zlatú strednú cestu? A môže byť sexuálne spolunažívanie počas tehotenstva rizikom - pre dieťa alebo pre matku?

Ako sa hovorí, sto ľudí znamená sto chutí a to platí aj v tomto prípade. Pohľady na sex v tehotenstve sú rôzne, ako zo strany nastávajúcich mamičiek, ich partnerov alebo nestrannej verejnosti. Čo sa však pri bezproblémovom tehotenstve pokladá za vhodné v oblasti sexuálneho prežívania a intimity? Vysvetľuje odborník.

V tehotenstve to viac chutí

Tehotenstvo je nielen zázračným obdobím v živote každej ženy, ale aj pomerne búrlivým. Za to môžu predovšetkým hormóny, ktoré ovládajú celé ženské telo a v značnej miere ovplyvňujú aj jeho správanie, túžby a potreby. Preto nie je azda žiadnym prekvapením, že v tehotenstve to ženám akosi viac chutí. Mnoho z nich je počas gravidity dokonca sexuálne aktívnejších, ako predtým. Môže to však byť pre bábätko alebo samotnú ženu nebezpečné?

“Partneri by mali brať ohľad na určité špecifiká, hlavne na veľkosť bruška. V tomto období by mala byť dôslednejšia hygiena po sexuálnom styku, pretože sa už nejedná iba o ženu, ale aj o bábätko, na ktoré nečakajú len partneri, ale aj ich blízke okolie,” vysvetľuje gynekológ a sexuológ MUDr. Miroslav Kozák z Falkultnej nemocnice v Nitre.

Kedy môže byť styk nebezpečný?

Tvrdenie odborníka je teda jednoznačné. Pri normálnej gravidite môže sexuálny styk prebiehať u partnerov tak, ako boli zvyknutí, teda v miere, ktorá vyhovuje obidvom. V opačnom prípade, teda vtedy, ak sa v tehotenstve vyskytnú nejaké komplikácie, je lepšie ubrať.

“Keď sa jedná o ohrozené tehotenstvo, sexuálna zdržanlivosť by mala byť. Musím však podotknúť, že nie je problém so ženami. Problém je s mužmi. My muži sa toho dožadujeme. Pochopiť partnerku v jej stave vo veľkom závisí od inteligencie a spoluúčasti muža. Slovenská spoločnosť je veľmi konzervatívna ku nekoitalným praktikám, ale sú to spôsoby na to, aby sa tenzia medzi partnermi kvôli obmedzeniu sexuálneho života uvoľnila,“ upozorňuje gynekológ.