Tehotenstvo je síce krásne obdobie, no je to aj obdobie odriekania a obmedzovania sa. Malo by sa to týkať aj intímneho spolužitia? Odpovede odborníkov vás zaručene prekvapia.

Aj keď sa dlhodobo hovorí o tom, že intímnosti by v tehotenstve nemali čo hľadať, podľa viacerých štúdií ide o mýtus. A potvrdzujú to aj odborníci. Práve naopak, sexuálne spolužitie je dôležité aj počas tehotenstva a dokonca má aj určité výhody.

“Mať pohlavný styk počas tehotenstva nie je zakázané, naopak, je to prospešné pre vaše telo, tepovú frekvenciu aj vzťah. hovorí sexuologička Lou Paget. U niektorýh tehotných žien však panujú obavy, že by to mohlo bábätku v brušku ublížiť. Ak je však vaše tehotenstvo bez komplikácií, neexistuje dôvod, pre ktorý by ste sa ho mali vzdať. Okrem toho to má aj tieto výhody.

Zlepšuje náladu

To, že samotné intímnosti výrazne zlepšujú náladu už možno viete. No v tehotenstve, kedy sú hormóny v značne zvýšených hodnotách sa aj intenzita pocitov sa po pohlavnom styku stupňuje.

Potvrdzuje to aj štúdia zverejnená v The Journal of Sexual Medicine, podľa ktorej až 40 percent tehotných žien túži po pohlavnom styku častejšie než pred otehotnením. Za to sú zodpovedné hormóny estrogén a progesterón a v druhom trimestri aj hormón testosterón, ktorých kombinácia niekoľkonásobne pozdvihne náladu.