V materskej škole sa objavila informácia, že deti majú možnosť ísť do škôlky v prírode (obvykle sa používa skratka ŠVP). Niekde chodia len najstaršie deti, niekde len niektoré triedy, inde všetci. To je väčšinou dané chuťou učiteliek brať na seba zodpovednosť za všetko, čo sa v škôlke v prírode môže prihodiť.

[ArticleBox Ako zatočiť s kliešťom : 26561]

Rozhodujte sa sami aj spolu s dieťaťom

Vy zvážte, či na to dieťa má a či je teda vhodné sa o tom vôbec začať baviť. Pokiaľ dôjdete k záveru, že do škôlky v prírode dieťa nechcete pustiť, je vhodné to pani učiteľke oznámiť (keď je už staršie a mohlo by ísť), pretože o vhodnú motiváciu sa snažia aj učiteľky v MŠ a nebudú tak na vaše dieťa zbytočne tlačiť.

Pokiaľ sa rozhodnete dieťa do škôlky v prírode, naopak, určite poslať, hovorte mu najmä príjemné veci – budete chodiť na výlety, pôjdete tam autobusom, môžeš mi poslať pohľadnicu a pod. Rozhodne nie je vhodné dieťaťu sľubovať nemožné (Len čo budeš chcieť, prídem si po teba.).

Tiež by som neodporúčala zatajovať informácie, ak sa na ne dieťa spýta (To tam budem bez teba? Ako dlho to potrvá?). Upokojujúca odpoveď podporená niečím povzbudivým (Budeš tam bezo mňa, ale s pani učiteľkou a deťmi, navyše ti každý deň napíšem pohľadnicu.) je lepším variantom ako zahmlievanie.

V prípade, že vaše dieťa nechce ísť do škôlky v prírode a vy by ste ho tam radi pustili, vypočujte si jeho dôvody, prečo tam nechce ísť. Dieťa už vie vyjadriť svoje obavy a strachy a ich formulácia vám pomôže nájsť spoločnú cestu. Preberte obavy dieťaťa s učiteľkou a dohodnite sa, či je možné vyjsť dieťaťu v ústrety (keď sa bojí spať potme, tak nechať na chodbe svietiť a pod.).

Podobné veci nezabudnite oznámiť (alebo ešte lepšie napísať) učiteľkám (hovorím tomu „Manuál na obsluhu dieťaťa“). Manuál – pokiaľ má vaše dieťa nejaké rituály (najmä pred spaním) alebo zvláštne zvyky, upozornite na to pani učiteľku.

Mnohé sa dá zariadiť (večerná modlitba, usínanie s plyšovou hračkou, uspávanky a pod.), pokiaľ o tom však učiteľka vie. Keď je zvykov viac, je dobré ich napísať na kartičku a priložiť k odovzdávaným dokumentom.

Zvládne to?

Posúdiť zrelosť dieťaťa na dlhšie odlúčenie od rodiny je na zvážení rodiča. Je iste dobré deti na tieto situácie pripravovať rôznymi pobytmi u babičky, tety a pod. Pokiaľ nemáte možnosť dieťa pustiť na víkend z dohľadu, pomôžte mu inak.

[ArticleBox Ako naučiť deti hodnotu peňazí : 26559]

Naučte ho postarať sa o seba (ustlať si posteľ, vybrať oblečenie, samo zvládnuť rannú alebo večernú hygienu). V škôlke v prírode to potom zvládne rovnako dobre ako doma. A bude „kráľ“ medzi spolužiakmi, ktorí také schopnosti úplne nezvládajú. To rozhodne posilní sebavedomie.

Veci so sebou

Pred odchodom by ste mali dostať zoznam vecí, ktoré si má dieťa vziať so sebou. Samozrejme, je vhodné ho upraviť podľa potrieb vášho potomka (keď nemá rád košele, dajte mu tričko s dlhým rukávom, opatrne s gombičkami, keď si nie je istý, voľte radšej zipsy a pod.), na druhej strane sa ním v zásade riaďte.

Príliš veľa vecí je trestom pre dieťa, ktoré sa potom v kufri zmätene prehrabuje a hľadá správne oblečenie. Príliš málo zase môže spôsobiť nepríjemnosti. Nezabudnite tiež na obľúbenú hračku, knižku (CD), oblečenie do extrémov počasia (v lete môže byť zima a naopak), gumáky či iné topánky do dažďa, malý batôžtek na výlet (väčšinou so sebou do autobusu).

Nedávajte zbytočne nové a drahé veci (hrozí strata či zničenie), všetko podpíšte alebo označte značkou dieťaťa. Ukážte mu, kde a ako sú veci označené, aby sa orientovalo. Nezabudnite dať pani učiteľke kontakty, na ktoré môže volať v prípade nepríjemností (choroba, zranenie, veľký smútok). Je dobré poskytnúť viac týchto kontaktov (druhý rodič, babička).

Nedávajte deťom priveľa sladkostí. Pani učiteľky opäť väčšinou určia formu, ktorá im pripadá vhodná (v škôlke sa odovzdá vrecko cukríkov a deti dostávajú jeden napríklad každý deň popoludní). Rozhodne sa vyvarujte žuvačiek a lízaniek, ktoré môžu byť aj nebezpečné.

Kontakt s dieťaťom

Na informatívnej schôdzke alebo v písaných pokynoch učiteľky s vami dohodnú spôsob kontaktu s dieťaťom a s nimi. Vo väčšine prípadov nie je bežné deťom telefonovať (vzbudí to viac smútku než radosti), ale je veľmi dobrým zvykom dať pohľadnice pre dieťa napísané dopredu na celú dobu pobytu.

Večer alebo popoludní deti pohľadnice od rodičov dostanú (každý deň jednu) a pani učiteľky im ich prečítajú. Je tým zaručené, že pohľadnicu dostane každé dieťa, každý deň (na týždenný pobyt to pošta často nestihne). Odkazy píšte čitateľne, pripojte obrázky a vyberajte obľúbené motívy na pohľadnice. Tieto pozdravy bývajú najväčším detským pokladom, ktorý v tajných skrýšach pretrvá roky.

Odchod a príchod

Dobre sa pripravte na odchod i príchod dieťaťa. Na oba dni si zaistite možnosť skoršieho odchodu/príchodu z práce alebo požiadajte iného rodinného príslušníka. Dieťa sa potrebuje rozlúčiť zamávaním z autobusu, potrebuje poslednú pusu na cestu.

Pani učiteľka má čas sa vás prípadne ešte na niečo spýtať. Pri príchode je vhodné čakať na prichádzajúci autobus. Deti sú po niekoľkých dňoch pobytu natešené, keď vás z autobusu uvidia. Je aj možné kontaktovať škôlku a zaujímať sa o presný príchod detí späť.

Pri odchode sa nezabudnite rozlúčiť s pani učiteľkou (je vhodné poďakovať, venovať malý darček – čokoládu či kvetinu ako poďakovanie), spýtať sa
na prípadné zdravotné ťažkosti dieťaťa atď.

[ArticleBox Alergii je čoraz viac. Ako ich diagnostikovať? : 26554]

Vo výnimočných prípadoch je tiež možné dieťa priviezť/odviezť osobným automobilom (deje sa tak väčšinou v prípade, že sa dieťa doliečuje po prekonanej chorobe a o nejaký deň sa oneskorí s nástupom, to isté v horšom prípade platí o predčasnom ukončení pobytu).

Spoločná cesta je opäť pre dieťa zážitok, ktorý veľakrát nezažije, zvlášť keď sa mu v autobuse robí výrazne nevoľno, je lepšie zvoliť tento variant. Pokiaľ nejde o náhly prípad, ale o plánovaný odvoz, dohodnite sa s učiteľkou na vhodnom čase (neprichádzajte skôr, dieťa sa sústredí už len na vás a nevychutná si posledné chvíle – súťaže, vyhlasovanie víťazov, odmeny).

Po návrate

Škola v prírode by sa pre vás ani pre dieťa nemala končiť vyzdvihnutím dieťaťa pri autobuse. Do tohto času bola záležitosť škôlky v prírode skôr zážitkom dieťaťa a učiteliek. Teraz hráte hlavnú rolu vy – rodičia. Aby si dieťa pamätalo dobré zážitky a vyriešilo krivdy, je dôležité sa s ním niekoľkokrát porozprávať. Spoločne vybaľte veci a mnohé otázky vám napadnú už teraz –

Kde si si zašpinil tieto tepláky, na obed ste mali paradajkovú omáčku? A vo chvíli pokoja, napríklad večer pred spaním, sa pozorne zaujímajte o príhody
a zážitky, o ktoré sa dieťa chce s vami podeliť. Malé deti ešte nevedia veľmi dobre rozprávať, preto pomáhajte otázkami:

  • Kto s tebou spal v izbe?
  • Kto vám upratoval?
  • Hrali ste sa vonku – na ihrisku/v lese/na lúke?
  • Boli tam nejaké zvieratá?
  • Čo ste robili po ceste v autobuse?
  • Boli ste na výlete?
  • Máš nejakého nového kamaráta?

Sledujte odpovede a sústreďte sa, či nevnímate nejaký smútok, zlosť či nešťastie. Mohol sa vyskytnúť nejaký drobný problém, pre ktorý nabudúce nebude chcieť ísť dieťa do škôlky v prírode, a vy by ste mali teraz zistiť, či sa niečo také nestalo.

Môže ísť o drobnosť (nevedel som si dať pastu na kefku), ktorú vyriešite doma sami; alebo o väčšie problémy, ktoré bude treba riešiť s pani učiteľkou. Vždy dieťa vypočujte a situáciu riešte – podporí ho to nielen vo chvíli ťažkostí, ale aj
do budúcna (ukazujete, že nepríjemnosti sa majú a dajú riešiť).

 

Škôlka v prírode z pohľadu zákonov

Ide o 1–2-týždenný pobyt detí z materskej školy mimo mesto, bez rodičov. Uskutočňuje sa v zariadeniach na takýto pobyt schválených. Nie je stanovená dĺžka, početnosť ani povinnosť také akcie konať.

Na vyslanie dieťaťa je nutný súhlas zákonného zástupcu (väčšinou prihláška), posudok o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na účasť na akcii (formulár vydáva škôlka, potvrdzuje lekár, má platnosť 1 rok) a písomné vyhlásenie zákonného zástupcu – o tzv. bezinfekčnosti (nesmie byť staršie ako 1 deň).