Mnoho žien si predstavuje pôrod ako proces, ktorý budú môcť celkom ovládať. Niekedy však neostáva iné, len si od neznesiteľných a dlhotrvajúcich bolestí predsa len trochu uľaviť. Aké to má pre a proti?

Porodiť bez akýchkoľvek zásahov lekára, a predovšetkým bez tlmenia pôrodných bolestí, sa dnes pre niektoré ženy stalo doslova otázkou prestíže. V tých druhých to však môže vzbudzovať dokonca pocity viny. Občas to totiž vyzerá, ako by rodiaca žena nemohla urobiť nič horšie, než sa s lekárom dohodnúť na aplikácii epidurálnej anestézie.

Čo je epidurálna anestézia?

Ide vlastne o jednu z metód určených na tlmenie pôrodných bolestí. Spočíva v podaní malého množstva miestneho anestetika a silného analgetika do epidurálneho priestoru v oblasti chrbtice pomocou špeciálnej ihly. Tým dôjde k zmierneniu vnímania bolestivosti sťahov maternice, avšak celkový stav rodiacej ženy je ovplyvnený len minimálne. O tom, či možno epidurál u ženy aplikovať, rozhoduje na základe predchádzajúcich vyšetrení a celkovej anamnézy anestéziológ, ktorý látku aj sám aplikuje.

Vhodnú dobu na jej zavedenie, najčastejšie ešte pred príchodom tých najsilnejších kontrakcií, určuje, naopak, pôrodník. Pre správne a rýchle zavedenie epidurálu je nutná aktívna spolupráca rodiacej ženy, aj preto by ste si mali dopredu dobre rozmyslieť, či tento spôsob tlmenia pôrodných bolestí budete v pôrodnici žiadať.

Ako to funguje?

Aplikácia epidurálu prebieha väčšinou takto: pôrodná asistentka vytvorí prístup do žilového riečiska, zavedie infúziu s roztokom minerálov a zmeria krvný tlak. Následne nastupuje anestéziologický tím, ktorý žene v polohe na ľavom boku alebo posediačky do „mačacieho“ chrbta zavedie špeciálnu ihlu.

Musí sa pritom trafiť medzi stavcový oblúk a tvrdú miechovú plenu, kam zavedie katéter čiže tenkú hadičku, prostredníctvom ktorej sa bude anestetikum a analgetikum podávať. Celé to trvá pár minút, účinok sa dostaví asi za štvrť hodiny. Použitie epidurálnej anestézie je vylúčené pri dokázanej alergii na miestne anestetikum, poruchách zrážavosti krvi, tetovaní či infekcii v mieste vpichu. Kontraindikáciou môže byť aj extrémna obezita alebo niektoré závažné ochorenia matky.