Téma, ktorá všetky mamičky delí na dva tábory. Jedná časť má svoju pravdu zakorenenú hlboko v radách starých mám a tvrdí, že nechať dieťa vyplakať a nevšímať si ho, je v poriadku. Naopak, iné mamičky o vyplakaní dieťaťa nechcú ani počuť. Kde je teda pravda? Odborníčka má na túto otázku jednoznačnú odpoveď!

Je prirodzené, že bábätká ako svoju jedinú schopnosť komunikácie používajú práve plač. Najviac plačú deti od narodenia do troch mesiacov, potom už plaču trochu ubúda. Plač však používajú ako vyjadrenie akejkoľvek potreby. Dieťatko plače keď je hladné, je mu chladno alebo teplo, potrebuje prebaliť, má bolesti, či len jednoducho chce svoju mamičku. Niekedy je však naozaj náročné “odhaliť” čo dieťatku je a čo ho trápi. No neutíchajúci plač je občas neznesiteľný. Čo je teda v tomto prípade správne? Nechať dieťa vyplakať, nech sa unaví a nakoniec prestane alebo ho vziať na ruky a snažiť sa utíšiť?

Plač dieťa stresuje

O tejto téme sa hovorí čoraz viac a to nielen medzi verejnosťou či mamičkami, ale predovšetkým medzi odborníkmi. Tí upozorňujú na to, že plač sám o sebe je pre dieťa stresujúci, vedie k negatívnym emóciám, kvôli ktorým je dieťatko nepokojné a nešťastné.

"Ak rodičia ignorujú plač svojho dieťaťa, nepomôžu mu, ba práve naopak, môžu mu vážne uškodiť. Pri plači sa bábätkám do tela a mozgu uvoľňuje stresový hormón kortizol. Po ich upokojení, hladina tohto hormónu opäť klesne. Ak bábätká plačú dlhší čas, hladina kortizolu sa drží na vysokej hodnote a môže poškodiť dôležité štruktúry vyvíjajúce sa v mozgu,” varuje psychologička a autorka mnohých kníh o starostlivosti o deti Penelope Leachová.

Odpoveď je podľa odborníčky preto jednoznačná. Dieťa by ste nemali nechať vyplakať nielen kvôli tomu, aby ste ho nerozmaznali, ale predovšetkým najmä kvôli tomu, že to môže byť nebezpečné pre jeho zdravý vývoj. Vysoké hladiny stresového hormónu sú totiž pre vyvíjajúci sa mozog takmer toxické.

"Všetky deti plačú. Niektoré viac ako ostatné. Lenže plač je v prvom roku života dieťaťa jediný spôsob, ako komunikovať s okolím. Odmietanie odpovede zo strany rodičov však môže mať dlhodobé emočné dôsledky," upozorňuje odborníčka.