S príchodom dieťaťa na svet sa zmení celý váš život, a to nielen zvonku, ale zvlášť vo vnútri. Objavia sa dosiaľ neznáme pocity, ktoré vás v šestonedelí môžu mierne vykoľajiť. Nenechajte sa nimi však prekvapiť a pozrite sa, ako taký obyčajný deň s bábätkom vlastne môže vyzerať.

Láska nemusí prísť hneď

Prvým, zato tým zásadným momentom môže byť sklamanie, že neprišiel onen pocit zamilovania sa do bábätka na prvý pohľad. Hoci sa o materskej láske píše všade a má byť tak akosi automatická, vo väčšine prípadov to tak naozaj nebýva. Niekedy to príde až po pár mesiacoch. „Mnoho mamičiek sa bojí také pocity priznať. Vnímajú to ako svoje zlyhanie a zdá sa im, že v slniečkovej spoločnosti ostatných mamičiek sú také akési divné. Z toho potom môžu vzniknúť oveľa hlbšie psychické ťažkosti, ako napríklad popôrodné depresie, nízke sebavedomie a podobne,“ vysvetľuje detská lekárka Lenka Dúbravčíková, ktorá sa s mamičkami po pôrode stretáva každý deň.

Hormóny

Hormonálna hojdačka v tehotenstve je však nič oproti tomu, aké rodeo vás čaká v šestonedelí. Psychika ženy je tvrdo zasiahnutá skokovo sa meniacou hladinou hormónov, a navyše podlomená fyzickým vyčerpaním. Hneď po pôrode začína prudko klesať hladina hormónov tvorených placentou, ktoré ženské telo produkovalo celých deväť mesiacov. Prudko sa mení aj stav estrogénov a progesterónov, ktorý úzko súvisí s laktáciou. S tým je navyše spätá i produkcia hormónu oxytocínu, ktorý napomáha zavinovať maternicu. Hoci sa tomu kdekto vysmieva, za zlú náladu a negatívne pocity, ktoré nemožno plne ovládnuť, naozaj prvé týždne (niekedy až mesiace) môžu hormóny. Pomoc a podpora okolia sú pre novopečenú mamičku veľmi dôležité. Rozhodne nie je namieste hrať sa na hrdinku, čoskoro sa vrátiť do „normálu“ a snažiť sa všetko zvládnuť sama. Nebojte sa požiadať o pomoc. Podporu hľadajte hlavne v partnerovi a rodine. Uvidíte, že sa vám uľaví.