Doma máte jedálny lístok svojho malého stravníka pod kontrolou, ale viete, čo vaše dieťa je v škôlke alebo v škole? Situácia nie je v drvivej väčšine školských stravovacích zariadení vôbec uspokojujúca a rodič je zväčša bezmocný niečo zmeniť. Alebo nie?

Vysoký dopyt po kvalite

Dieťa si na základe obrazu rodičov vytvára vzťah k potravinám, jedlu i jeho príprave. Dôležité dieťaťu podávať rozmanité potraviny v pravidelných intervaloch. To isté tak akosi inštinktívne očakávame od škôlky, kam dieťa chodí. Rovnako tak aj v školskom veku je potrebné pokryť u dieťaťa jeho energetickú potrebu. Lenže so školským stravovaním to nie je také jednoduché. Ide totiž o akýsi kompromis medzi štátom, rodičom a vedúcim jedálne, a v takej chvíli je ťažké zavďačiť sa všetkým.

„Jedálne v školách a škôlkach musia spĺňať záväznú vyhlášku o školskom stravovaní. To však neznamená, že varia dobre a zdravo. Vyhláška, bohužiaľ, dovoľuje variť napríklad z polotovarov, podávať sladené nápoje, umožňuje vylepšovať obedy nakúpenými sladkosťami, odporúča oveľa viac živočíšnych bielkovín a voľného cukru ako by bolo treba a na jedálnom lístku sa objavujú príliš často ťažké, omáčkové a zahusťované jedlá. Čo chýba, to sú napríklad zelenina a bezmäsité nesladké jedlá alebo strukoviny ako zdroj rastlinnej bielkoviny,“ vysvetľuje Margit Slimáková, špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu.

Chcem niečo navyše

"Deti s rôznymi diétnymi obmedzeniami, ktorých neustále pribúda, si spravidla v jedálni svoju alternatívu nenájdu a nemôžu v škole/škôlke jesť. To okrem komplikácií pre rodinu vedie k problémom so začleňovaním do kolektívu. Všeobecne sa dá povedať, že vyhláška o školskom stravovaní sleduje len kvantitu, množstvo potravín v desiatich kategóriách tzv. spotrebného koša, kvalitu pokrmov už však spotrebný kôš nesleduje,“ upozorňuje odborníčka..

Prečo to tak je? Je naozaj také zložité zamerať sa na zdravé potraviny? „Nie je jednoduché brať ohľad na individuálne priania rodičov. Po prvé, školská inšpekcia kontroluje dodržiavanie spotrebného koša a po druhé, požiadaviek je príliš veľa. Niekto chce viac mäsa, niekto menej zeleniny, iný len celozrnné pečivo, ďalší zase iba bio potraviny. A preto nemožno vyhovieť každému,“ uvádza riaditeľka jednej štátnej škôlky.

Rodič to nezmení

Vydávanie jedla je obmedzené jasne danými pravidlami, kde nie je priestor na individuálne potreby rodičov a ich detí. Rodičia neplatia obedy svojim deťom v plnej výške. Väčšia časť ceny je dotovaná štátom, prípadne školou. Rodič má teda značne obmedzené práva. Či je to správne, alebo nie, to je otázka, ktorú nie je jednoduché zodpovedať.

„Právo kontrolovať školské jedálne vlastne nemáte. Rodič do jedálne obvykle okrem výnimočných príležitostí nesmie chodiť a podľa našich skúseností sa jednotlivé sťažnosti odmietajú, alebo sa na ne vôbec neberie zreteľ,“ objasňuje špecialistka na výživu. Vynára sa tu tak otázka, ako môže rodič, zbavený práv kontroly, vôbec nájsť škôlku či školu s jedálňou, ktorá by mu vyhovovala.