Máločo je prirodzenejšie, ako plač malého dieťatka. Napriek tomu nám vie často znepríjemniť náš život a robíme všetko preto, aby sa nám ho podarilo utíšiť. Pozrime sa preto na rady, ktoré by mohli pomôcť dosiahnuť vytúžený cieľ. Skúšajte ich postupne krok za krokom.

1. Pozrite sa na hodiny a skontrolujte, kedy naposledy vaše dieťa jedlo. Možno má len hlad, keďže mohol ubehnúť dlhý interval medzi kŕmením. 

2. Skúste skontrolovať, či nemá viditeľný dôvod na fyzickú nespokojnosť. Tlačí ho niečo? Nebolí ho bruško? Nie je mokrá plienka? Nie je mu príliš horúco? (To môžete zistiť, ak má lepkavú pokožku na brušku alebo na krku.) Nie je mu chladno? Pokiaľ tieto veci vylúčite, skúste ho popestovať. Možno sa len cíti smutne a osamelo. Pri kolikou stvrdnutom brušku vyskúšajte aj jemnú masáž. 

3. Čičíkate ho a stále nič? Vyskúšajte ho na chvíľu položiť naspäť do jeho postieľky, kde má pokoj, zázemie a pocit bezpečia. Možno by len rád spinkal. 

4. Ak už plač trvá niekoľko minút, skúste na neho hovoriť. Aj keď vám nerozumie, veľmi dobre vníma tón hlasu. Ten by mal byť preto chlácholivý, maznavý a nežný. Niekedy funguje aj spievanie obľúbenej pesničky, alebo čítanie rozprávky. Mnohým mamičkám sa dokonca osvedčili monotónne zvuky, ktoré vydáva práčka, umývačka, zvonkohra, hrkálky a pod. Musíte byť vynaliezaví a skúšať. 

5. Po tejto etape už by tu mala byť fáza pokoja. Ak tomu tak nie je, skúste znova vziať dieťa do narúčia a skúsiť ho pohojdávať. Možno len opäť potrebuje zmenu, lebo už pociťuje nudu.