Paradox jesenného slnka

V lete ani chvíľu nerozmýšľame a svojmu najmenšiemu dopra- jeme štedré dávky čo najvyššieho ochranného faktora. Málokto si však uvedomuje, že naše slnko vie byť zákerné aj na jeseň. Každý slnečný deň totiž vítame a snažíme sa ho využiť naplno. A aj keď je slnko trochu zubaté, neznamená to, že by chlad filtroval škodlivé UV žiarenie. Dobrým nápadom je preto aj počas slnečných dní používať ochranný faktor aspoň 15. Lepšie krémy sú šetrné k detskej pleti a sú iba jemne parfumované.

Vyberajte tie, ktoré sú určené pre deti. Sústreďte sa na odkryté časti, ako sú nos, uši, ruky a ak ešte oprášite sandáliky, tak aj nohy. Samozrejmosťou by mala byť pokrývka hlavy, za dobrého počasia vzdušná a ľahká, ideálna taká, ktorá vrhá tieň na tvár. Najväčšie riziko je v čase medzi desiatou doobeda a treťou poobede.

Nepreháňajte to s oblečením

Určite nepodceňujte vonkajšiu teplotu, no ani to veľmi nepreháňajte. Ak to totiž s oblečením preženiete, vaše bábätko sa môže potiť a para- doxne skôr nachladne. Toto riziko už asi poznáte, ale existuje ešte jedno, a to pri návrate do vyhria- teho domova. Rozdiel v teplotách môže pokojne byť aj dvadsať stupňov. Kým odparkujete kočiarik, vyzlečiete sa a pomaly sa pustíte do odstraňovania jednotlivých vrstiev oblečenia, dieťa sa môže aj prehriať. Preto je vhodnejšie najskôr odstrániť aspoň niektoré vrstvy odevu na dieťati. Dobrý nápad nie je ani uspať dieťa vonku a potom odparkovať kočík vo vyhriatom interiéri. Ak by mohlo, tak vám za to vaše bábätko nepoďakuje.

Foto: Shutterstock