Najprv si však dobre premyslite, či ste naozaj pripravení – vy i vaše dieťa – na dlhšie odlúčenie. V pokoji si so svojím potomkom sadnite a spýtajte sa ho, ako by si prial tráviť prázdniny a čo by počas nich chcel zažiť. Navrhnite mu, že jednou z možností, ako získať nové a zábavné zážitky, je tábor.

[ArticleBox Pozrite sa, čo robí obezita s deťmi. Najtučnejšie deti sveta : 26597]

Porozprávajte sa s ním o tom, čo by ho tam čakalo, a nezabudnite zdôrazniť, že si tam iste užije plno zábavy a stretne nových kamarátov. Ale dodržujte zásadu, že klamať sa nemá.

Napríklad mu nesľubujte, že bude v tábore len týždeň, keď trvá 14 dní, alebo ho neutešujte, že si pre neho ihneď prídete, keď sa mu tam nebude páčiť, ak to nemyslíte vážne. Dieťa vám verí a musí sa na vás v každej situácii spoľahnúť. Tiež mu nesľubujte, že sa so všetkými hneď skamaráti.

Nepodceňujte výber

Veľkou výhodou pobytu v tábore je skutočnosť, že pomáha rozvíjať osobnosť. Deti sa v ňom učia samostatnosti a tímovej spolupráci, zároveň lepšie nadväzujú vzťahy s vrstovníkmi a navyknú si na zmenu prostredia a vžitých stereotypov. Aby sa tam vášmu dieťaťu páčilo, je vhodné vybrať ten správny tábor. Určite sa vyplatí dať na referencie a odporúčania.

Skúste sa povypytovať medzi ostatnými mamičkami, či nemajú nejaké tipy, kde sa ich ratolestiam páčilo. Odporúčania môžete tiež nájsť na internetových diskusiách. Určite zohľadnite záujmy dieťaťa, pretože potom je oveľa väčšia šanca, že sa vášmu potomkovi v tábore zapáči, neodradí ho to od ďalších pobytov, ale naopak sa bude tešiť na táborové dobrodružstvá.

Je milovníkom zvierat? Možno by sa mu páčilo v konskom tábore. Baví ho angličtina? Jazykových táborov existuje nepreberné množstvo. Dáva prednosť kúpaniu? Tábor pri mori ho zaručene nadchne! Pokiaľ je váš potomok členom nejakého záujmového krúžku alebo organizácie, ktorá usporadúva i letné tábory, bude pre neho pobyt určite ľahší.

[ArticleBox Keď deťom nechutí : 26596]

Predsa len tam bude mať kamarátov a veľká výhoda je aj to, že vy poznáte vedúceho, teda budete pokojnejšia. Je vhodné upozorniť, že s výberom letného tábora sa nevypláca príliš otáľať. Pobyty bývajú zaplnené napríklad už v polovici mája.

Preto čím skôr začnete vyberať, tým väčšiu máte šancu, že pre svoju ratolesť nájdete presne to pravé a hlavne v termíne, ktorý vám najviac vyhovuje. Pri zvažovaní, kam ju pošlete, však buďte obozretní.