Samo, alebo s kamarátom?

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú musíte dopredu premyslieť, je téma samostatnosti. Niektoré deti jednoducho ešte nie sú dostatočne zrelé, aby išli do tábora samy, ale so súrodencami alebo kamarátmi nebudú mať s pobytom mimo domov problém.

Navyše odpadne stres z neznámeho, pretože dieťa bude vedieť, že na to nie je samo. Bude istejšie, lebo tam bude mať nejakých „svojich ľudí“ a cudzie prostredie na neho nebude pôsobiť tak hrozivo.

Samozrejme, sú deti, ktoré už sa narodili s batohom na chrbte a ktoré cestovanie a poznávanie nových ľudí vyslovene baví, ale priznajme si, že ich nie je veľa. Väčšina detí sa v nových situáciách cíti skôr neisto, takže prítomnosť známej osoby im pomôže prekonať obavy z neznámeho.

[ArticleBox Problém: vracajúci sa ekzém : 26593]

Nikdy dieťa nenúťte

A kedy je vhodná doba, aby dieťa išlo do prvého tábora? Nedá sa to zovšeobecniť, veľmi záleží na vyspelosti a povahových vlastnostiach dieťaťa. Zvážte, nakoľko je na vás potomok viazaný, do akej miery má skúsenosti s pobytom mimo domov (spanie u babičky, škôlky v prírode a pod.).

Všeobecne sa za vhodný vek považuje mladší školský vek, t. j. od prvej do piatej triedy. Síce sú deti, ktoré sú už v predškolskom veku zarytými táborníkmi, tých je však menšina. Najdôležitejšie je nenútiť dieťa, ak tam vyslovene nechce ísť. Veď každé dieťa je iné a niekomu táborové prostredie a kolektívne hry nesedia.

Ide skôr o introvertov, ktorí potrebujú svoj okruh ľudí, neradi sa zoznamujú a necítia sa dobre medzi veľkým množstvom ľudí. Niekedy im pomôže prítomnosť súrodenca či kamaráta, ale pokiaľ aj tak pre nich tábor predstavuje nočnú moru, mala by sa zvoliť iná alternatíva, kde budú tráviť prázdniny.

Jeden zlý zážitok im totiž môže tieto radovánky znechutiť na celý život. A uznajte sama – psychická pohoda dieťaťa je predsa len dôležitejšia.