Chladné dni sú tu a to znamená, že na organizmus môže okrem iného zaútočiť aj nepríjemný kašeľ. Pravdou zostáva, že sa ľudia v zime stretávajú v uzatvorených priestoroch, kde sa nákazy šíria ľahšie. Érou hojnosti pre kašeľ je tiež aj zmena ročného obdobia a s tým spojená náhla zmena teplôt.

Čo je vlastne kašeľ?

Jedná sa o obranný manéver organizmu, ktorý je reakciou na podráždenie dýchacích ciest. Jeho zmyslom je uvoľnenie dýchacích ciest od hlienu, cudzorodých telies, slín alebo iných škodlivín z vonkajšieho prostredia. Každý kašeľ je iný. Líši sa podľa druhu a príčiny. Aby bolo možné nasadiť vhodnú liečbu, je potrebné zistiť o ňom viac.

Príčiny, druhy a doba trvania

Medzi príčiny kašľa patrí akútna infekcia horných a dolných dýchacích ciest, avšak za jeho vznikom môže tiež stáť vdýchnutie nejakého predmetu, prachu, atď. Bežný kašeľ trvá približne 18 – 28 dní. Vo väčšine prípadov sa ho však nezbavíte skôr ako za dva týždne. Ak kašlete dlhšie ako 28 dní, je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý odporučí vhodnú liečbu. Chronickým kašľom trpí približne 6% populácie. Existujú tri druhy kašľa. Pokiaľ sme schopní správne rozpoznať druh kašľa, môžeme si stanoviť adekvátnu liečbu a rýchlejšie sa ho tak zbaviť.

Suchý kašeľ

Často je sprevádzaný škrabaním v krku. Tento druh je veľmi nepríjemný a dráždivý. Nevytvára hlieny a preto pacient nič nevykašliava. Kašeľ je potrebné tlmiť, aby nezaťažoval dýchacie cesty a príliš nevyčerpával organizmus. Suchý kašeľ sa objavuje pri prechode z teplého prostredia do zimy, pri zvýšenej psychickej záťaži, pri pobyte v zafajčenom prostredí alebo pri vdýchnutí nápojov, či jedla.