Poradiť si s neposlušným dieťaťom je niekedy poriadne náročné, ba až nemožné. No mali by ste si uvedomiť, že deti sú naše zrkadlo a preto aj ich (ne)poslušnosť môže prameniť aj z toho, ako sa k ním správate či s nimi komunikujete. Ak si už neviete rady, skúste tieto rady pedagogičky, vďaka ktorým naučíte deti poslúchať.

Teraz ruku na srdce. Ak chcete dieťa “prinútiť”, aby poslúchlo, ako sa pri tom správate, tvárite, čo hovoríte? Ak trebárs kričíte z inej miestnosti, dávate mu takmer desať príkazov naraz a to všetko ešte nahnevaným tónom, nečudujte sa, ak vás bude ignorovať a neposlúchne. Skúste to preto inak. Zaraďte do bežnej komunikácie s dieťaťom tieto frázy a uvidíte, ako sa jeho správanie zmení k lepšiemu. Ktoré by ste teda mali pravidelne používať?

“Prosím”

Základná fráza, ktorú už odmalička deti učíme, no vo vzťahu k nim ju žiaľ veľakrát zabudneme použiť. Slovíčko “prosím” je pritom skutočne zázračné. A to vo všetkých situáciách. Keď dieťa nechce ani za svet poslúchnuť, namiesto vety s rozkazovacím tónom typu “Choď si upratať izbu”, skúste použiť o niečo milší tón a doplňte tam to slovíčko. “Choď si upratať izbu, prosím” znie už lepšie a aj keď sa možno hneď nedočkáte úspechu, nevzdávajte to. Už len to, že na dieťa budete hovoriť milším a prívetivejším tónom, zaujme jeho pozornosť. Pokiaľ je zvyknuté, že na neho kričíte, toto ho zrejme prekvapí a s veľkou pravdepodobnosťou aj poslúchne.

“Si šikovný/á”

Pochvala má neuveriteľnú moc. A v prípade detí to platí dvojnásobne. Hoci je prirodzené, že dieťa v útlom veku ešte nevie a nemôže zvládať činnosti, ktoré zvládajú dospelí, dovoľte mu to. Je logické, že dieťa ešte nevie tak dokonale umyť riad, naliať čaj alebo si správne zaviazať šnúrky. No napriek tomu ho za to pochváľte. Chváľte ho často a veľa a to aj vtedy, keď s výsledkom nie ste spokojní. Docielite tým mnoho. Okrem toho, že u svojho dieťaťa budujete sebavedomie, pomáha to aj vášmu vzájomnému vzťahu. Keď sa dieťa cíti ocenené, odrazí sa to aj na jeho správaní. Bohužiaľ, platí to aj naopak.