Azda všetci by sme chceli mať dobré a poslušné deti, ktoré poslúchnu na prvé slovo. Mnoho z nás rodičov však dobre vie, že takto to jednoducho nefunguje a deti viac či menej jednoducho neposlúchajú, ignorujú a rodičovské príkazy neberú vážne. Ste v situácii, že si už s neposlušnosťou dieťaťa neviete rady? Skúste to robiť inak! Čo by ste mali zmeniť?

Zvoľte správny tón a slová

Keď dieťa ani na tretíkrát neposlúchne a nerešpektuje váš príkaz, je jasné, že máte nervy v koncoch. No skôr, ako sa unáhlite a dieťaťu dáte najavo svoju autoritu, skúste sa sústrediť na svoj tón hlasu, ale aj slová, ktoré ste zvolili. Najlepšie je zvoliť pomalý, ale autoritatívny tón. Nie krik, len mierne zvýšenie hlasu, ktorým dieťa prinútite k pozornosti. Takýto tón v ňom vzbudzuje viac vážnosti, ako keby ste na neho kričali z inej miestnosti. Dôležité je tiež vyberať vhodné slová a najlepšie mu jasne a stručne vysvetliť, prečo od neho niečo vyžadujete.

Nedávajte negatívne pokyny

Mnoho rodičov sa vo výchove aj nevedome dopúšťa istých prehreškov. Niet sa čo čudovať. Doba je hektická, život uponáhľaný a plný povinností - a to sa podpíše na negatívne zameraných ľuďoch - rodičoch. Nie je potom vôbec prekvapujúce, ak aj deťom dávate len negatívne zamerané pokyny a príkazy typu “neplač!”, “nekrič!” alebo “nerob to!”, no to nie je najšťastnejšia voľba. Deti do určitého veku takýmto výrazom ešte úplne nerozumejú a hlavne nevedia, prečo by sa tak mali zachovať.

Skúste sa preto s negativitou rozlúčiť aj vo výchove a prineste do nej naopak trochu dobra a láskavosti. Je totiž rozdiel povedať dieťaťu “prestaň už skákať po posteli!” ako “zídi z tej postele hneď dole, prosím”, nemyslíte?