Trápi vaše bábätko začervenaná, svrbiaca a olupujúca sa pokožka? Ak áno, mali by ste spozornieť. Môže ísť o takzvanú atopickú dermatitídu, nazývanú aj atopický ekzém, najčastejšie kožné ochorenie vyskytujúce sa u detí. Podľa dostupných informácií môže v Európe postihovať až 15-20% detí a tento počet neustále narastá.

Prejavy atopickej dermatitídy

Ochorenie sa nevyhýba ani najmenším drobčekom. Práve naopak. „Prvé kožné prejavy sa objavujú obvykle v dojčenskom alebo detskom veku, najčastejšie medzi 2-6 mesiacom veku,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Petrovajová, PhD. a dodáva: „Prejavy atopickej dermatitídy sa môžu objaviť najprv na tváričke najčastejšie na lícach, neskôr sa môžu rozšíriť aj na krk, telo a končatiny, najmä lakťové a zákolenné zhyby, zápästia a členky. Pre atopickú dermatitídu je typická suchosť kože, ošupovanie, drobné vyrážky a tvorba nepresne ohraničených suchých začervenaných ložísk, ktoré môžu splývať do súvislých plôch. Prejavy sú sprevádzané úporným a záchvatovitým svrbením, dieťatko je plačlivé, podráždené, má prerušovaný spánok,“ hovorí dermatovenerologička.

Príčiny sú zatiaľ veľkou neznámou. „Atopická dermatitída je geneticky podmienené ochorenie, pri ktorom dochádza k narušeniu ochrannej kožnej bariéry a dysregulácii imunitných mechanizmov,“ dodáva odborníčka. Ak mali obidvaja rodičia nejaké atopické ochorenie (napr. atopickú dermatitídu, sennú nádchu alebo alergickú astmu, je až 70% šanca, že sa podobné ochorenie prejaví aj u dieťatka. Ak bol atopikom len jeden rodič, pravdepodobnosť je stále vysoká, až 50%. Ale riziko existuje aj v prípade, že boli obidvaja rodičia v tomto smere zdraví.

Liečba ochorenia

„Liečba atopického ekzému musí byť komplexná, prísne individuálna a doplnená o dodržiavanie správnych zásad atopického režimu. Základ liečby  tvoria emolienciá – pravidelné premasťovanie kože zvláčňujúcimi prípravkami, ktoré pokožku hydratujú a obnovujú narušenú kožnú bariéru,“ objasňuje lekárka.