Čo sa očakáva od otcov na materskej dovolenke? Ideálne by bolo, keby dokonale zastúpil svoju ženu-matku. Realita však nie je taká ideálna a dôležité sú predovšetkým kompromisy a schopnosť vedieť si so všetkým poradiť. Žena, v tejto situácii živiteľka, potom nesmie očakávať, že manžel bude viesť domácnosť rovnako zodpovedne a rovnakým štýlom, ako to robila ona. Ako to teda zvládnuť?

Bez kompromisov to nejde

Psychologička Květa Janíčková radí, aby obaja manželia robili v podobných situáciách kompromisy. „Musia sa takéto situácie naučiť zvládať. Manželka by mala byť k mužovi zhovievavá. Predsa on sa musí vydržať o dieťa starať celý dlhý deň. Muž má však od prírody väčší fyzický fond, takže by mal tempo stíhať,“ hovorí.  Žena by tiež nemala očakávať, že manžel povedie domácnosť rovnakým štýlom ako ona. 

Psychológ Jaroslav Šašek uvádza, že sa partneri musia dohodnúť, čo od seba vzájomne očakávajú. „Muž síce zostane s dieťaťom doma, ale málokedy na seba prevezme aj všetky domáce povinnosti. Skôr je akousi slečnou na stráženie. Hrá sa s deťmi, dá im najesť, umyje riad. Ale ženám rovnako po návrate zo zamestnania zostáva úloha akejsi správkyne domácnosti, ktorá by sa inak mohla pod mužovým vedením premeniť na džungľu,“ dodáva. Dobré je jasne si rozdeliť role. U nás doma sa nemuselo nič dohovárať ani rozdeľovať. Pranie a žehlenie som skrátka prevziať nemohol, pretože to je nad moje rozlišovacie schopnosti.

„Otcovia v sukni“ majú veľké sympatie

Ženy majú v podobných situáciách potrebu všetko doma kritizovať. Je dobré si však predstaviť, ako by sa cítila, keby prišiel večer muž a začal by obdobnú činnosť praktikovať on. Problém, ktorý čaká rodiny s otcom doma, sídli vraj najmä v našich hlavách. Muž i žena teda musia na nejaký čas poprieť svoje základné inštinkty a ísť proti nim.
„Muž je od prírody zvyknutý na rýchle riešenie a vyriešenie problému. Žena musí poprieť svoje umenie urobiť desať vecí naraz a všetko vidieť ružovými okuliarmi. Muži na materskej dovolenke vedú svojich potomkov nemilosrdne k poznaniu, matky zase hrajú na strunu emócií a nefalšovaného materského citu,“ dodáva Květa Jančíková.Lepší tato než cudzia pestúnka

Podľa psychológa Jaroslava Šaška je otec na materskej lepšie riešenie než angažovanie pestúnky. „To, že je s dieťaťom doma, je lepšie, ako keď matky zveria dieťa cudziemu človeku a idú robiť kariéru. Takto majú deti doma niekoho blízkeho, a keď to nie je mama, tak nech je to tato,“ uvádza lékar.