Či sa vám to páči alebo nie, raz ten okamih príde a vaše dieťa sa vás spýta, ako vlastne prišlo na svet a prečo má tatko "tam dole" niečo iné ako maminka. Ste na takúto otázku pripravení? A ako by ste mali vlastne odpovedať?

Najčastejšou chybou rodičov v oblasti sexuálnej výchovy je predpoklad, že ich dieťa je na „to“ ešte malé. Otázka z tejto oblasti však spravidla prichádza bez akéhokoľvek predchádzajúceho varovania, takže sa radšej pripravte dopredu, aby ste sa necítili zaskočení. Ako na to?

Povedzte pravdu

Mnoho detí inšpiruje k otázkam týkajúcim sa sexuality, tehotenstvo vlastnej mamičky alebo inej príbuznej, či kamarátky rodičov. Pokiaľ sa teda chystáte svojmu potomkovi povedať sladké tajomstvo, že čoskoro v rodine nebude jediným dieťaťom, myslite i na to, že sa možno spýta, ako sa to vlastne prihodilo.

K základným návodom, ako s deťmi hovoriť o sexualite, patrí predovšetkým úplne jednoduchá rada: hovorte pravdu a vravte len jednoduché informácie, ale samozrejme detskou rečou. Účinným spôsobom môže byť vysvetlenie, že bábätko vzniká spojením semienok, kde jedno patrí mamičke a druhé oteckovi. Semienka sa spoja a putujú do maminkinho bruška. Semienko rastie a potom z neho vznikne bábätko. Skrátka, snažte sa "to" vysvetliť čo najjednoduchšie, ale pravdivo.

Sex nemá byť tabu

V našej spoločnosti sa predovšetkým v minulom a predminulom storočí stalo zo sexu jedno veľké tabu, o ktorom sa v slušnej spoločnosti nehovorí. Podivná logika, podľa ktorej robiť „to“ je v poriadku, ale hovoriť o tom je neslušné, potom viedla k tomu, že deti cítili, že na tieto veci sa jednoducho pýtať nemajú.

Tomu by práve dnešní rodičia mali urobiť koniec, už kvôli hrozbe pohlavne prenosných chorôb alebo nežiaduceho tehotenstva. Okrem toho, že svojmu dieťaťu odovzdáte neskreslené informácie a uchránite ho pred neistotou a strachom, nadviažete aj vzťah plný dôvery, čo sa vám neskôr bude veľmi hodiť.