S príchodom dieťaťa sa téma najmä nočného spánku začína poriadne vzdiaľovať. Dôsledkom toho sú nevyspaté a často podráždené, no milujúce mamy, ktoré si na nedostatok spánku, ako aj na celkový "nevyspatý" vzhľad, čoskoro zvyknú. Avšak prináša to rôzne riziká. O aké ide?

Zdravotné riziká

Organizmus pre správne fungovanie potrebuje oddych, aby sa dokázal regenerovať a načerpať sily na ďalší deň. Deje sa to práve prostredníctvom spánku, ktorého keď nie je dostatok, niekde sa to musí podpísať. Kardiovaskulárne choroby, zvýšené riziko infarktu či mŕtvice, nepravidelný srdcový rytmus, riziko vzniku cukrovky... Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí majú dlhodobé problémy so spánkom, sú náchylnejší na problémy so srdcom. Pri dieťati sa však nedostatok spánku považuje len za krátkodobý, ktorý je potom nutné dospať.

Zábudlivosť

Vedci pred pár rokmi potvrdili, že dlhodobá pamäť priamo súvisí s hlbokou fázou spánku. Ak jej máte nedostatok, čo je pri dieťati logické, môžete očakávať, že sa vaše spomienky začnú postupne strácať. Nemusíte však zúfať. S dieťatkom bude spomienok ešte kopa a keď sa váš pravidelný spánkový režim obnoví, budete si ich pamätať všetky.

Spomalené reakcie

Ak často prepravujete autom seba a svojich potomkov, mali by ste vedieť, že nedostatok spánku zhoršuje vašu schopnosť bezpečne riadiť rovnako ako napríklad alkohol. Nielenže ľahšie zaspíte za volantom, ale aj horšie reagujete na situácie na ceste, ktoré by ste za normálnych okolností zvládli. Preto pri starostlivosti o dieťa radšej zvoľte bezpečnejšiu formu dopravy, najideálnejšie teda choďte pešo.