Prvé týždne po pôrode pre vás môžu byť veľmi náročné, zvlášť keď dojčenie neprebieha tak, ako ste si pôvodne predstavovali. A pokiaľ sa navyše pridá bolesť bradaviek alebo zápal, niet divu, že by ste radšej dojčiť prestali. Čo s tým urobiť?

Maznajte sa

V prvých týždňoch dojčenia sú prsníky silno prekrvené a preteká nimi veľa lymfy, takže sa nečudujte, že sú odrazu napríklad dvojnásobne veľké a plné. Nie je to tak, za veľkosť „môžu“ tukové tkanivá, ktoré mliečnu žľazu ochraňujú, ale rozhodne nemajú vplyv na množstvo alebo kvalitu materského mlieka. Veľké prsníky rovná sa veľa mlieka teda neplatí, aj s malými môžete dieťa oddojčiť! V každom prípade by ste sa však mali o svoje prsníky starať a treba ich tiež citlivo masírovať.

Masáž im urobí dobre, a to hlavne preto, že nástup tvorby mlieka nebude taký prudký, vaše prsníky nebudú také naliate a tým pádom nebudú tak bolieť. A ako na to ísť? Položte obe ruky okolo prsníka a prechádzajte nimi od hrudníka k prsnému dvorcu. Ruky krúživými pohybmi prechádzajú okolo prsníka. Môžete skúsiť zapojiť aj prsty.

Máte správnu techniku?

Ako to zistiť? Pokiaľ si nie ste istá, potom stačí, keď si zapamätáte nasledujúce: správne prisaté dieťa má ústa široko otvorené ako pri zívaní, väčšina dvorca je v ústach dieťaťa, brada a nos dieťaťa sa dotýkajú prsníka, viac dvorca vidieť nad ústami než pod nimi, dolná pera je ohrnutá von, jazyk presahuje dolnú peru, bradavka i s dvorcom je na jazyku, líca dieťaťa nevpadávajú dovnútra a pri cicaní sa pohybujú spánky a uši dieťaťa.

Uvedomte si tiež, že dieťa môže chytiť bradavku a dvorec len za určitých podmienok, a to vtedy, keď sa bradavka dá dostatočne vytiahnuť, dvorec ani bradavka nie sú preplnené mliekom a nie sú opuchnuté. V prípade opuchu je nutné rozmasírovať opuchnuté miesto smerom hore, nosiť podprsenku, pokiaľ je bradavka najnižšie uloženou časťou prsníka, a nepoužívať mechanickú odsávačku.

Najčastejšie príčiny bolesti

Príznaky, o ktorých hovorí, sa začínajú podľa štatistík zhruba pri dvadsiatom dojčení a trvajú deň či dva a potom samy od seba zase zmiznú. Pokiaľ však bolia bradavky aj potom, pravdepodobne robíte niekde chybu a je lepšie niečo podniknúť. Príčin môže byť totiž veľa, no najčastejšie sú tieto.

Bradavka neleží dostatočne hlboko v ústach dieťaťa

Keď leží na prednej časti jazyka dieťaťa miesto vzadu, dôjde v dôsledku prirodzených sacích pohybov k bolestivému treniu a vytvárajú sa na nej citlivé miesta, prasklinky alebo pľuzgieriky.

Prečo nemá bábätko bradavku dostatočne hlboko v pusinke? Buď ho správne neprikladáte k bradavke a bradavka preto z pusy vykĺzne (napríklad keď si dobre nepodložíte ruku, na ktorej máte dieťatko, môže po určitej dobe klesnúť bez toho, aby ste si to všimli, ale dieťa potom nie je tesne privinuté), alebo tlačíte jedným prstom na prsníky, aby ste bábätku uvoľnili nos, a bradavka pritom vykĺzne. Nebojte sa, že by sa dieťa udusilo, pokojne pritlačte jeho zadoček bližšie k svojmu telu a zmeňte tak uhol nosa k prsníku. Keby malo dieťa málo vzduchu, samo sa pustí.