Bradavka sa vyťahuje alebo sa o ňu správne nestaráte

V tomto prípade sa môžu vytvoriť tzv. ragády, čo sú jemné trhlinky. Niečo podobné sa vám môže utvoriť i na suchých perách a tiež to nie je veľmi príjemné. Ragády dosť bolia a okrem toho môže pre poranenie dôjsť k infekcii (dovnútra sa dostanú choroboplodné zárodky) a zápalu prsníka.

K ragádam dochádza z niekoľkých dôvodov, ale obvykle sú spôsobené nesprávnou technikou dojčenia. Keď musí dieťa otáčať hlavičku alebo ho nedostatočne podopierate, veľmi sa k nemu nakláňate a udržanie polohy vyžaduje námahu, môže začať dieťa „ťahať“ za bradavku. 

Tiež sa to stáva, keď dieťa beriete od prsníka bez toho, aby ste uvoľnili tzv. sacie vákuum. Keď budete násilím ťahať bradavku od pusinky dieťaťa, môže dôjsť k natrhnutiu bradavky a vzniku trhliniek. Stačí strčiť do kútika úst napríklad malíček, a to sa budete diviť, ako rýchlo sa dieťatko pustí! Ragády vznikajú aj vtedy, keď sa pri dojčení ponáhľate a dieťa sa veľmi hýbe a nesústredí sa, ťahá za bradavku a trhá ju. Obvykle sa to deje, keď sa mu pri dojčení „neleží“ dobre. Niektorým mamičkám sa trhlinky vytvoria potom, čo nadmerne používajú odsávačku mlieka (buď je nevhodná alebo odsávajú chybne). A ďalším dôvodom je nesprávna starostlivosť o pokožku prsníkov.

Bolestivosť spôsobená plesňami

Kvasinková infekcia (alebo múčnivka) je častý problém mnohých dojčiacich mamičiek. Spôsobuje opuch a začervenanie, svrbenie a pálenie, neskôr prudké a bodavé bolesti. Bradavka môže byť šupinatá a suchá, ale tiež červená a lesklá, biela až ružová. Len čo si nie ste istá príčinou bolestivosti bradaviek, vyhľadajte lekára.

Pokiaľ totiž ide skutočne o plesňovú infekciu, môže sa rozšíriť i do pusinky dieťaťa či dokonca na zadoček, čo vedie k úpornému zapareniu. Radšej sa nechajte vyšetriť skôr ako neskôr, pleseň sa môže dostať do mliekovodov (poznali by ste to podľa pálčivej a bodavej bolesti). Liečba spočíva v používaní protiplesňových mastí, napríklad Pevarylu či Canestenu, ktoré vám predpíše lekár v prípade pozitívnej diagnózy.

Sama si tieto mastičky neordinujte, aj keď sú voľne predajné. Obvykle je nutná i liečba dieťaťa. V prípade, že sa dostala infekcia do mliekovodov, musí sa liečiť celkovo. Nevyhnutné tiež je dodržiavať prísnu hygienu: pravidelne si umývajte ruky a často vymieňajte vložky v podprsenke. Pri praní pridajte do posledného plákania ocot, kvasinky ho neznášajú. 

Foto: Shutterstock