Nálady sa u neho striedajú ako na hojdačke. O polnoci bez váhania vstane a ide si robiť krkovičku alebo klobásku, pretože na niečo podobne výdatné práve dostal neprekonateľnú chuť. Kriticky sa potom celé dni obzerá v zrkadle a pozerá ako pribral. Možno vám len závidí vaše tehotenstvo. Ak však trpí couvade syndrómom, pozor – nič nepredstiera.

Couvade syndróm v skratke

Dnes tento výraz pomenúva predovšetkým stav, kedy partner gravidnej ženy trpí tehotenskými príznakmi. Za jeho používanie vďačíme antropológovi E. B. Tylerovi, ktorý už v roku 1865 takto označoval rituály spojené s prechodom mužov z radov „bez záväzkov“ do rolí otcov. 

Objavovali sa v priebehu dejín v rôznych kútoch sveta a dodržiavali sa presne dané postupy. Napríklad zatiaľ čo žena mala naponáhlo, keď privádzala dieťa na svet, jej manžel dostal úlohu postarať sa, aby na ňu nedotierali temné sily. 

Ich pozornosť sa snažil prilákať tým, že sa odobral na lôžko, kde po celý čas, kým sa dieťatko konečne po prvý raz nadýchlo vzduchu, so sebou šklbal, hádzal, ochkal, stenal, skrátka predvádzal, že vlastne rodí on.

Ako Arnold v Juniorovi

Robí sa mu nevoľno, nezažmúri oka, koža svrbí ako čert, trápi ho zápcha, pod tričkom sa dokonca črtá pekne vypuklé bruško. Trampoty sa obvykle objavia už v prvom trimestri vašej gravidity, počas druhého odznejú, aby s väčšou razanciou znovu nastúpili v treťom či tesne pred pôrodom. Priebeh a príznaky sa u každého líšia. Sú takí, ktorých sužujú silné kŕče okolo pupka, len čo ich žena mieri do pôrodnej sály. Iní sú celé tehotenstvo v pohode, po nejakých zdravotných ťažkostiach ani pamiatky, ale sotva ich partnerka porodí, líhajú s neduhmi do postele.

.Vy jete to, čo obyčajne – on si potrpí na kyslé uhorky a mäso s čokoládou. V noci spíte spánkom spravodlivých, muž počíta ovečky. Vy sa bavíte s kamarátkou, partner džavoce na uzlíček v kočíku. Niektorým nastávajúcim mamičkám pripadá veľmi vtipné, že sa páni pasujú s tehotenskými trampotami, a dobrosrdečne si ich kvôli tomu doberajú. Ďalšie si v kútiku duše prajú, aby sa s nimi musel popasovať práve „ten ich“, pretože potom by azda pochopil, čím si prechádzajú, a možno by bol pozornejší.

Nájdu sa však aj zástupkyne slabšieho pohlavia, ktoré sú zo svojich „tehotných“ partnerov trochu rozčarované. Predstavovali si, ako sa o nich budúci otecko stará, v kadečom ich zastúpi, keď im nie je dobre – a čoho sa dočkali? Počúvajú, kde ho čo pichá, a ešte ho musia obskakovať?!

Som azda „v tom“?

Zatial čo Arnold Schwarzenegger ako Alex Hesse vie absolútne presne, prečo v romantickom filme roní krokodílie slzy, mužom, ktorým naskakujú kilá, páli ich záha a znenazdajky pokladajú bábätká za roztomilé, napospol nenapadne dávať tieto symptómy do súvislosti s tehotenstvami svojich partneriek.

Keď im tie príznaky nie sú vyslovene protivné, do ordinácie sa nehrnú. Čo
je jedným z dôvodov, prečo sa nedá určiť, koľko percent pánov asi tak postihuje couvade syndróm. Pre doktorov predstavuje stále ešte novinku a často nevedia, podľa akých kritérií by syndróm mali rozpoznať.