S neplodnosťou sa pasuje zhruba každý šiesty pár. Pokiaľ sa aj vy zatiaľ neúspešne pokúšate o dieťatko, zistite, čo presne vás pri liečbe neplodnosti čaká, aké máte možnosti a šance a ako dlho by ste mali čakať s vyhľadaním odborníka.

Laparoskopia? Automaticky nie!

Lekári v minulosti posielali neplodné ženy automaticky na laparoskopiu, ktorá im mala spriechodniť vajcovody. Dnes sa tak už nedeje: Predtým patril k najčastejším faktorom neplodnosti takzvaný tubárny faktor, teda nepriechodnosť vajcovodov. V uplynulých dvadsiatich rokoch sa však pomer faktorov zmenil a ako príčina neplodnosti dnes vystupujú iné faktory, veľmi často je to vyšší vek.

„Po tridsiatom roku života totiž klesá žene množstvo i kvalita vajíčok a s rastúcim vekom sa to zhoršuje. Netreba teda posielať ženu na laparoskopiu, pokiaľ na to neexistuje dôvod. Keď žena spomenie, že opakovane trpela gynekologickými zápalmi, že prekonala akútny zápal slepého čreva, pri menštruácii trpí veľmi silnými bolesťami brucha alebo je na ultrazvuku nález, potom je laparoskopia namieste,“ potvrdzuje lekárka Katarína Veselá.

Ide to aj bez žiadanky

Keď lieky aplikované gynekológom nepomôžu, pravdepodobne vám vypíše žiadanku na kliniku reprodukčnej medicíny. Keď po prvý raz prídete na kliniku, ktorá sa zaoberá liečbou neplodnosti, najprv absolvujete pohovor s lekárom, ktorý s vami dôkladne preberie anamnézu. Ako dlho sa o dieťa snažíte? Čo ste už podnikli, čím ste si prešli? Trpeli ste opakovanými zápalmi? Menštruujete pravidelne?

Muž absolvuje vyšetrenie spermiogramu a žena detailný ultrazvuk vaječníkov a maternice a tiež odbery krvi. „Obvykle zisťujeme hladiny hormónov, koncentráciu AMH v krvi a ďalšie ukazovatele ovariálnej rezervy, kontrolujeme hladiny hormónov štítnej žľazy. Na základe týchto vyšetrení už zvyčajne vieme, v čom môže byť problém, prípadne urobíme ešte doplňujúce vyšetrenie,“ opisuje odborníčka.

Hormóny, nepriechodnosť, alebo spermie?

Príčin neplodnosti môže byť veľa. U žien to býva najčastejšie hormonálny faktor, teda buď problémy s tvorbou a dozrievaním vajíčok, alebo s hormónmi štítnej žľazy, ďalej spomínaný tubárny faktor, imunologický faktor (napríklad alergia na spermu) a veľmi často aj genetický faktor. U mužov ide obvykle o malé množstvo spermií, ich zlú pohyblivosť, prípadne ich zlý tvar, v niektorých prípadoch sa spermie v semenníkoch netvoria vôbec. „Liečebnú stratégiu stanovujeme vždy každému páru presne na mieru. Samozrejme, pri niektorých pároch je zrejmé, že budeme musieť zvoliť rovno metódu IVF, pretože ostatné metódy fungovať nebudú,“ vysvetľuje lekárka.

„Veľa párov si sľubuje úspech od metódy IUI, kedy žena najprv podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov a muž odovzdá spermu, ktorá sa v laboratóriu upraví a následne sa vpraví do tela ženy počas jej ovulácie. Táto metóda však vyžaduje, aby mal muž náležitú kvalitu spermií. Je nevyhnutné uviesť, že IUI je metóda všeobecne veľmi málo úspešná, hodí sa len pre celkom obmedzený podiel párov a otehotnie po nej maximálne desať percent žien. U starších párov nie je táto metóda vôbec vhodná, pretože úspech iba odďaľuje a zatiaľ čo žene klesá ovariálna rezerva, zdržuje to pár na ceste k úspechu,“ vysvetľuje odborníčka.