Opustenie sveta plienok, neustáleho nakupovania a vyhadzovania použitého materiálu, prebaľovania – to je zlom, na ktorý čakajú všetci rodičia s veľkou netrpezlivosťou. Pozor však: rozhodne nie je dobré začiatok nácviku uponáhľať. Tým iba skomplikujete situáciu a proces rozhodne neurýchlite.

Kedysi sa deti začínali dávať na nočník takmer vo chvíli, keď začali samostatne sedieť. Chúďatká, nemali ani tušenia o tom, že môžu ovládať vylučovanie, nieto ešte to, čo majú na nočníku robiť. Zbytočné trápenie sa končilo plačom a logicky neúspechom. Z generácie, ktorú posadili na nočník okolo prvého roku veku, sa mnoho detí pasovalo s problémami
s pomočovaním ešte na základnej škole. Preto sa neponáhľajte. Keď začnete s nácvikom skôr, ako je dieťa zrelé, vyvoláte v ňom stres. Nie je schopné zvládnuť niečo, na čo nie je dostatočne vyspelé. Nácvik základných hygienických návykov nie je o tom donútiť ratolesť, aby urobila niečo pre radosť rodičov. Musí to chcieť robiť pre seba, dokázať si, že to zvládne. Že je samostatná a bez vašej pomoci ovládne vlastné telesné funkcie. Jednoducho, dieťa musí mať radosť z vlastného úspechu.

Náhlenie nie je na mieste

Až do približne pätnástich mesiacov sa dieťa vyprázdňuje celkom automaticky, nevie, kedy k tomu dôjde, neuvedomuje si, kedy sa to vlastne stalo. Keď sa vyciká nahé na trávniku, ani sa nepozrie na mláčku. Vôbec nezaregistruje, že sa „niečo deje“. Okolo polovice druhého roku veku dôjde k prepojeniu: mláčku spojí samo so sebou, pocit cikania či kakania súvisí s tým, čo „urobilo“. Vie síce, kedy to urobilo, ale kedy to bude nabudúce? Prichádza vaša chvíľa: nočník nachystajte, ale nečakajte zázraky.

Na výbere záleží

Na trhu je ich množstvo, ale keď zvolíte variant nočník- hračka, vypomstí sa vám to. Áno, sú oku lahodiace, veselé, farebné, pravdaže je to milé. Skôr než na podstatu veci sa potomok zameria na skúmanie volantu na autíčku, páčok na bagri. Dôležité je, aby zadoček dobre sedel na nočníčku, aby bol pre dieťa pohodlný. U chlapčekov by mal mať krycí predný diel. Nočník musí byť jednoduchý, bezpečný, pohodlný a ľahko udržiavateľný v čistote. Nechajte dieťa riadne si ho vyskúšať, premiestňovať, aby sa navzájom zžili. Musí mu byť sympatický, inak môže odmietať tráviť na ňom čas. Vysvetlite mu funkciu „zariadenia“, na čo slúži, ako sa používa. Nenaháňajte potomka, dajte mu čas. Postavte nočník na viditeľné miesto, aby až dozrie čas a bude chcieť skúsiť ho sám používať, bol poruke.

Ako pomôcť

Nehanbite sa vziať so sebou potomka na toaletu, vysvetlite mu, čo robíte (alebo sestrička, ocko). Dieťa necíti stud, nepripadá mu čudné, že sa pred ním vycikáte. O pomoc môžete požiadať i kamarátov, susedov. Podľa prieskumov sa deti oveľa rýchlejšie naučia hygienickým návykom od vrstovníkov (súrodencov). Môžete mu začať meniť plienky na mieste pri nočníku, aby rýchlejšie pochopilo súvislosť medzi vylučovaním – plienkou – nočníkom. Ideálny čas na tréning je v lete, keď dieťa môže behať bez plienok. Môžete aj prejsť dočasne od jednorazových plienok k látkovým. Ratolesť ľahšie pozná rozdiel medzi suchou a mokrou plienkou (bude mu nepríjemný studený pocit...).

Dôležité je rozlišovať rozdiel medzi časovými líniami: cikám teraz, budem cikať a už som sa vycikal. Chváľte potomka, keď sa mu pokus podarí alebo vás sám upozorní na to, že sa mu chce ísť na záchod a vyzve vás k spolupráci. Motiváciou môžu byť okrem pochvál i plány do budúcna. Budeš samostatný, veľký, budeme môcť chodiť na dlhé výlety, užijeme si zábavu bez zbytočných batožín a nákupov plienok. Môžete si prezerať knižky, v ktorých je hlavný hrdina zobrazený na nočníku.