Slovenské ženy v poslednom čase odkladajú materstvo na dobu po tridsiatom roku veku. V tomto období sú síce zrelšie a vedia už veľmi dobre, čo chcú, ich organizmus je však tiež starší, a to môže byť problém.

Príroda je v tomto prípade k ženám tak trochu nespravodlivá: zatiaľ čo u mužov plodnosť s vekom nijako drasticky neklesá, u žien je to inak. „Vek ženy je pre jej tehotenstvo celkom zásadný. Z pohľadu reprodukčného gynekológa je optimálne, keď žena realizuje svoje prvé tehotenstvo pred tridsiatym rokom života.V tridsiatich piatich rokoch je táto šanca už len pätnásťpercentná, potom dochádza k ďalšiemu strmému poklesu a okolo štyridsiatich dvoch rokov sú vyhliadky na prirodzené počatie prakticky nulové,“ hovorí Jan Řičánek, gynekológ, ktorý sa s trendom neskoršieho materstva stretáva dennodenne vo svojej ordinácii.

Každý má svoj čas

A ako materstvo v 20, 30 alebo 40 rokoch vidí psychologička Milena Nováková? „Z pohľadu psychologičky je dôležité, ako sa konkrétna žena cíti a kedy je na materstvo nastavená a psychicky pripravená. Univerzálne správny vek neexistuje, niekto je ideálne pripravený v dvadsiatich, iný až v štyridsiatich.

Každý človek tiež inak rýchlo dozrieva a prechádza rôznymi životnými obdobiami, prípadne krízami, ktoré podstatne ovplyvňujú to, či sa žena potrebuje a chce venovať sama sebe, alebo či chce a môže svoju pozornosť zameriavať predovšetkým na dieťa,“ hovorí Milena Nováková. Dôležitá je aj sociálna opora, rolu hrajú predovšetkým otec, babičky, prípadne skúsenejšie kamarátky. O ideálnom veku na materstvo sa neustále vedú živé odborné i laické diskusie.

Mamou v dvadsiatich

Okolo dvadsiateho roku sa väčšina z nás ešte stále tak trochu hľadá, polovica žien pritom študuje vysokú školu a až potom sa pripravuje na dospelý život. V prevažnej časti bývame u rodičov a prežívame jeden zo svojich prvých ozajstných vzťahov. Lenže naše telo je práve v tejto chvíli dokonale pripravené na reprodukciu, čo dáva najavo okrem iného aj tým, že v tejto dobe je možnosť otehotnenia najvyššia. A tak, trochu paradoxne, hltáme prášky, aby k počatiu nedošlo, pretože potrebujeme doštudovať, nájsť si prácu, osamostatniť sa od rodičov a predovšetkým nájsť si muža, ktorý bude dobrým otcom.

Plodnosť žien je však najvyššia práve medzi dvadsiatym a dvadsiatym piatym rokom. Pokiaľ teda v tomto období otehotniete, je najväčšia pravdepodobnosť, že dieťa donosíte a že bude zdravé. To je nesporne najväčšia výhoda materstva okolo dvadsiatky.

Nevýhodou je zase predovšetkým fakt, že za súčasného stavu v našej spoločnosti budete vo svojej mamičkovskej úlohe veľmi pravdepodobne osamotená. Vaše vrstovníčky si totiž budú užívať život bez rodičovskej kontroly, študovať a cestovať, zatiaľ čo vy budete každý voľný večer, kedy si budete môcť vyjsť niekam bez kočíka, považovať za malý sviatok. Pokiaľ totiž porodíte v dvadsiatich rokoch, vaši rodičia sa možno ešte nebudú cítiť ako tí správni prarodičia. „V dvadsiatich majú ženy obvykle výhodu v tom, že babičky sú mladšie, odvážnejšie a zdatnejšie, na druhej strane ale bývajú pracujúce, takže majú na svoje vnúčatá o niečo menej času,“ dodáva Milena Nováková.

Mamou v tridsiatich

Tridsiatku považuje väčšina dnešných žien za ten pravý vek na počatie dieťaťa. Máme už za sebou školy, prvé nepodarené vzťahy, sme celkovo jednoducho vyzretejšie. Navyše z pohľadu gynekológa je tridsiaty rok medzníkom: práve teraz je najvyšší čas na prvé dieťa. Je však pravda, že náhľad na vek pri prvom tehotenstve sa v posledných rokoch trochu zmenil.