Okolo pol roka veku už väčšina detí ani trochu nepripomína toho nekomunikujúceho malého živočícha, ktorého ste si priviezli z pôrodnice. Možno aj preto nastal ten pravý čas na prvý príkrm. Nie je dôležité, či dojčíte alebo kŕmite svoje dieťatko umelou mliečnou výživou, pretože jediným rozdielom pri podávaní príkrmov v týchto dvoch skupinách detí je čas prvého zavádzania pevnej stravy.

„Naozaj v tom žiadny rozdiel nie je, len sa častejšie u nedojčených detí zavádzajú príkrmy o niečo skôr, teda už okolo štvrtého ukončeného mesiaca veku,“ potvrdzuje detská lekárka Klára Šillerová. Oproti tomu prospievajúce dojčené deti môžu začať s prvým jedlom na lyžičku asi o dva mesiace neskôr.

Uvariť, alebo kúpiť?

Najčastejšou otázkou rodičov v prípade príkrmov býva, či majú svojmu dieťaťu pokrmy variť, alebo sa môžu spoľahnúť na kupované príkrmy. Väčšina pediatrov sa zhoduje na tom, že oboje je možné a každý z prístupov má svoje výhody a nevýhody. Pri pohárikoch máte (až na úplne ojedinelé výnimky, ktoré patričná kontrola obvykle zachytí) istotu, že použité suroviny boli kvalitné a hygiena pri príprave bezchybná.

Neoceniteľnou pomocou sú potom v trochu nabitejších dňoch alebo keď ste napríklad chorá. Temer všetci rodičia ich využívajú pri cestovaní. Pri doma varenom jedle si môžete vychutnať pocit, že svojmu dieťaťu prvé jedlo pripravujete s láskou a presne viete, čo ste mu doň dali.

Problém však môže byť v kvalite použitých surovín, do mrkvy a zemiakov skrátka na rozdiel od chemických laboratórií nevidíte. Mnoho rodičov tak volí kombináciu oboch spôsobov stravovania, ktorá im umožňuje naučiť dieťa jesť domáce jedlo, ale pritom sa nestrhať pri vyváraní.

Buďte trpezliví

V každom prípade znamená prvá tuhá strava pre tráviaci trakt dojčaťa obrovskú zmenu a záťaž. Nech už ste ho dosiaľ dojčili alebo kŕmili umelou výživou, dostával jedlo prevažne stále rovnakej chuti, v konštantnej teplote a vždy tekuté. A odrazu sa od neho a jeho tráviaceho ústrojenstva vyžaduje oveľa väčšia aktivita a tolerancia.

Už samotný pocit pevnej stravy v pusinke je pre niektoré deti taký šok, že sa s ním nechcú zmieriť a vyžadujú návrat k osvedčenému mlieku. Ťažkosti s prvými príkrmami zažila väčšina rodičov, len máloktoré bábo sa na jedlo ihneď vrhlo s chuťou a zjedlo plnú misku.