Ročná doba, dátum narodenia, hviezdne znamenie... Čo všetko hrá rolu pri plánovaní potomka? Víťazia pragmatické dôvody, ako je materiálne zabezpečenie alebo, naopak, láska? A kedy je teda najlepšie mať dieťa?

Plánovať otehotnenie možno na ktorúkoľvek ročnú dobu. Do úvahy je vhodné vziať, že pokiaľ žena počne v zime, posledné mesiace tehotenstva strávi v lete, čo nemusí byť úplne príjemné. Budúci rodičia alergici by sa mali poradiť so špecialistom alergiológom, kedy je počatie vhodné. Niekedy sa tým podarí znížiť riziko pre potomka. To sú len niektoré argumenty, ktoré k plánovaniu počatia uvádza gynekológ MUDr. Jan Šulc z kliniky GEST.

Aby bolo dieťa čo najzdravšie

„Určite je vhodné užívať multivitamín určený pre ženy plánujúce tehotenstvo. Ten bude obsahovať kyselinu listovú, ďalšie dôležité Snaha o otehotnenie však nemusí prinášať nejaké excesy. Je vhodné obmedziť alebo najlepšie vynechať fajčenie. Podobne to platí na konzumáciu alkoholu. Pohár piva po obede alebo malý pohárik vína večer však iste neublíži. Neodporúčam piť rôzne bylinkové čaje. Nikdy nie je presne jasné, čo v nich je a aký majú možný dopad na plod. Konzumáciu bežných čajov a kávy radím obmedziť, ale rozhodne ju nezakazujem,“ dodáva MUDr. Šulc.

„Fyzickú aktivitu netreba nejako zásadne obmedzovať. Možno len by som radil nesiahnuť‘ si v ničom až na dno fyzických síl. Každá žena, ktorá sa s čímkoľvek lieči, by mala navštíviť pred otehotnením svojho lekára a informovať sa, či môže otehotnieť, ako upraviť liečbu atď.“

Čo je rizikové?

„Osobne za najdôležitejšie pre počatie považujem fyzickú a psychickú pohodu. Ideálny je kvalitný vzťah s určitou mierou ekonomického zabezpečenia. Veľmi rizikové je snažiť sa vzťah počatím zachraňovať. To je často cesta do pekla. Za veľmi dôležité považujem i to, aby sa snaha o počatie nestala stredobodom všetkých činností. Treba normálne žiť. Venovať sa bežným aktivitám, koníčkom, pracovať, športovať. Sexuálna aktivita by mala byť pre oboch partnerov príjemným spestrením života, nie iba snahou o dieťa. Veľmi neodporúčam vytrvalo zberať rady v rôznych internetových diskusiách."

Keď „hlava“ štrajkuje

Psychika má nezanedbateľný vplyv na ženský organizmus v snahe o počatie. Zvyšuje sa počet pacientiek, ktorých telo je pre prípadné otehotnenie po fyzickej stránke v úplnom poriadku, ale tehotenstvo sa nedostavuje. Pocity beznádeje, úzkosti a depresie doliehajú predovšetkým na ženy, ktoré dlhodobo neúspešne podstupujú liečbu (ne)plodnosti. Hoci je to u nás stále, bohužiaľ, akýmsi „tabu“, ženy pomaly začínajú okrem centier asistovanej reprodukcie vyhľadávať i pomoc psychológa, lekárov zaoberajúcich sa psychosomatikou či volia rôzne alternatívne spôsoby liečby.