Premýšľate, koľko detí by ste raz chceli mať? Je jedno málo, alebo dosť? Psychológovia dokazujú, že záleží na mnohých faktoroch. Ale ako žena pozná, koľko detí zvládne a kde je tá hranica, za ktorú ešte môže ísť, aby to jej telo i myseľ vydržali?

Koľko je dosť?

Štatistika hovorí jasne: v tejto chvíli na jednu ženu v Slovenskej republike pripadá 1,4 dieťaťa, čo je v rámci Európy slabý priemer. Do ďalších detí sa nám skrátka nechce. Prečo? Podľa psychoterapeuta Luciana Kantora je počet detí individuálny. „Je odrazom skúsenosti v primárnej rodine a vždy by mal zodpovedať vzájomným dohodám páru v tej danej konkrétnej životnej situácii. Nie je nič horšie, ako lipnutie na predstavách vzniknutých v období dospievania,“ vysvetľuje odborník a dodáva: „Pokiaľ si žena vysníva tri deti a už pri prvom dieťati sa tvári, že ‚doma zahynie, potom by mala svoj pôvodný zámer revidovať. Všetko záleží na kontexte a získaných skúsenostiach. Deti by mali byť pre pár obohatením a zdrojom radosti.."

Psychoterapeut potvrdzuje, že súrodenec je pre deti výhodou: „Pravda, pokiaľ sú rodičia schopní všetkým deťom poskytnúť pocit rešpektu a lásky. Nič nie je také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá. Poznám napríklad jedináčikov, ktorí majú množstvo vrstovníckych väzieb a ich rodičia ich v tom podporujú trebárs tým, že na dovolenku berú kamarátov svojich detí. A poznám aj súrodencov, ktorí žijú vo svojich oddelených svetoch, pretože v podobných svetoch žijú ich rodičia. Každé dieťa potrebuje cítiť spolupatričnosť v rodine. Pokiaľ ju cíti, prospieva, pokiaľ nie, uzatvára sa dieťa do svojho sveta,“ dodáva terapeut.