Hoci je tehotenstvo krásnym a zázračným obdobím v živote ženy, často krát sa s ním spája mnoho otázok. Jednou z nich je aj otázka takzvaného „správneho“ priberania, ktorá je najčastejšia u prvorodičiek. Aj keď žiadne všeobecné pravidlo priberania v tehotenstve neexistuje, prinášame vám zopár informácii, ktoré sa vám pomôžu zorientovať vo vašej „novej“ hmotnosti.

Každá tehotná žena počas tehotenstva priberá na váhe inak, preto neexistujú žiadne oficiálne pokyny alebo čísla, ktoré by ste mali na váhe spozorovať. Váha v tehotenstve závisí v prvom rade od hmotnosti, ktorú ste mali pred otehotnením. Najdôležitejšou vecou však je udržiavať prírastok na váhe na bezpečnej a zdravej úrovni pre vás a vaše dieťa.

Je logické, že počas rastu a vývoja bábätka bude stúpať jeho váha,  a tým pádom aj tá vaša. No je potrebné si uvedomiť, že nie všetky tie kilá navyše predstavujú telesný tuk. Medzi ďalšie súčasti, ktoré ženú vašu váhu k vyšším číslam sú placenta, plodová voda obklopujúca dieťa, rastúce prsia a väčšie množstvo krvi a iných tekutín, ktoré sú pre dieťa potrebné.

Aký je priemerný prírastok na váhe v tehotenstve?

Prírastok na váhe počas tehotenstva sa nedá určiť presne. Závisí od váhy pred otehotnením, výšky a iných faktorov ako napríklad percento telesného tuku.

Pre približný výpočet zdravej váhy sa používa BMI (Body Mass Index), ktorý udáva pomer váhy k výške. Počíta sa ako pomer váhy v kilogramoch a výšky v metroch.  Keďže jeho hodnota nie je stabilná, pre výpočet „ideálneho“ prírastku na váhe v tehotenstve sme počítali s priemernou výškou ženy 170 cm.