Detské zuby sú menšie, ich sklovina je tenšia a menej odolná ako sklovina trvalých zubov. Oveľa ľahšie v nej vznikne zubný kaz, zároveň je hrúbka steny zubov tenšia ako u trvalých zubov, preto sa zubný kaz v mliečnom zube stane rýchlo hlbokým. Z tohto dôvodu by mala byť starostlivosť o detské zuby špičková a správne zvolená zubná pasta môže prispieť k tomu, aby zúbky vašej ratolesti vydržali dlho bez akéhokoľvek kazu. 

Koľko zubnej pasty deťom treba?

Nemusíte mať dilemu, koľko zubnej pasty použiť. Ak vaša ratolesť ešte nevie vypľúvať zubnú pastu, použite pri čistení (2-krát denne) zubnú pastu vo veľkosti zrniečka ryže. Nevadí, že dieťa takéto malé množstvo prehltne. Pokiaľ vaše dieťa pastu už vypľúva, môžete použiť pastu vo veľkosti malého hrášku.

Hlavné výhody zubných pást pre deti

Mineralizácia zubov pomocou fluoridov. Keď sa prerežú zúbky, ich sklovina nie je dostatočne mineralizovaná, no v priebehu pár mesiacov po prerezaní vyzrieva, stáva sa postupne odolnejšou voči vonkajším vplyvom, pretože sa do jej štruktúry dostávajú potrebné minerály. Fluoridy v detskej paste napomáhajú mineralizácii skloviny a zvyšujú jej odolnosť voči vzniku zubného kazu.

Fluoridov sa netreba obávať, pretože majú svoju úlohu, no zároveň to s nimi netreba preháňať. Nadmerný príjem fluoridov v zubnej paste v kombinácii s príjmom fluoridov z iných zdrojov môže spôsobiť fluorózu skloviny trvalých zubov. Zubná pasta by mala svojím zložením napomáhať mineralizácii zúbkov, aby vydržali do svojej prirodzenej výmeny bez akéhokoľvek kazu.

Chuť a vôňa. Zubná pasta nie je na jedenie, no štipka pasty so zaujímavou príchuťou spestrí čistenie zubov. Príchuť pasty má dieťaťu spríjemniť samotné čistenie zubov a urobiť z neho rituál, na ktorý sa bude tešiť. Medzi najobľúbenejšie detské príchute patrí žuvačka, jablko alebo jahoda. biela perla®️ ponúka pre najmenšie detičky (3 – 6 rokov) obľúbenú žuvačkovú príchuť bubble gum v zubnej paste :kids a pre staršie deti (6 – 12 rokov) príchuť jablko-mäta v zubnej paste :junior. V každej z nich je množstvo fluoridov prispôsobený vekovej kategórii dieťaťa.

Aká by mala byť zubná pasta pre škôlkara a školáka?

Zubná pasta by mala byť jemná, s nízkou abrazivitou, čo znamená, že je šetrná k zubnej sklovine (platí aj u „dospelákov“). Zároveň by mala poskytovať sklovine dostatok minerálov. Ideálne je čo najvyššie percento prírodných zložiek,  pretože najmenšie deti pastu nevedia vypľúvať. Zvoliť by ste mali pastu bez farbív, penidiel a parabénov. Zubná pasta by zároveň nemala štípať, pretože štipľavá príchuť môže deti od čistenia odradiť. 

Pasta pre škôlkara je dôležitou súčasťou ústnej hygieny, takže pokiaľ váš malý škôlkar ešte zubnú pastu nemá, je ideálny čas mu ju zaobstarať. V škôlke dostáva detská sklovina často zabrať, pretože dieťa sa už stretáva aj so sladkým jedlom a nápojmi. To sa prejaví na zvýšenej kazivosti zubov.

Detská zubná pasta :kids je určená práve vekovej kategórii od 3 do 6 rokov. Jej zloženie poskytuje komplexnú ochranu pred vznikom zubného kazu, pretože okrem vyššie spomínaných dôležitých fluoridov obsahuje aj výťažky šalvie a repíka. Bylinky pôsobia antibakteriálne a protizápalovo. Aby sa zmiernilo pôsobenie baktérií na sklovinu zúbkov, je v paste pridaný aj enzým glukóza oxidáza xylitol,“ vysvetľuje zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá a dodáva: „Zubná pasta pre školákov biela perla :junior je vyšším levelom zubnej pasty od predošlej, pretože je určená pre deti od 6 do 12 rokov. Má vyšší obsah fluoridov a príchuť jablko a mäta je skvelým medzistupňom pri prechode na dospelácku pastu. Ráno dodá mäta svieži dych pred dlhým dňom v škole a večer bude váš školák zaspávať s pocitom čistých zúbkov.“

Tip: Z vnútornej strany krabičiek je omaľovánka! :-)

Obe detské zubné pasty kúpite v drogériách, vybraných lekárňach alebo na e-shope tohto slovenského výrobcu www.bielaperla.sk s poštovným zadarmo!

Článok bol vytvorený v spolupráci so zubnou lekárkou MDDr. Andreou Hrubou, ktorá sa v rámci projektu Zápisník zubárky venuje rôznym témam týkajúcich sa zubov.

Zdroj a foto: PR článok