Slovom môžete človeka pohladiť i zraniť, pričom obsah správy nemusí byť vždy príčinou. Nemenej dôležité je vlastné zafarbenie hlasu a váš výraz, a to predovšetkým pre nemluvniatka. Tie síce nerozumejú, čo im hovoríte, ale o to intenzívnejšie vnímajú, ako to hovoríte.

Začnite už v tehotenstve

Zmysly sa u plodu začínajú vyvíjať okolo dvadsiateho týždňa, zároveň s formovaním mozgových buniek. Nenarodené dieťa môže počuť v piatom mesiaci prenatálneho vývoja. Podnety, ktoré dieťa v brušku najviac počuje, sú predovšetkým tlkot matkinho srdca, rytmus dýchania, šum krvi a tráviace zvuky. Zvuk matkinho srdca si pamätá i po narodení.

Je dokázané, že ak budúci rodičia hovoria na dieťa v brušku, ovplyvňujú vývoj jeho mozgu, a teda úzko s tým spätý fyziologický vývoj. Niektoré výskumy tiež ukázali, že väčšina nervového tkaniva je napojená na sluch. Mozog je teda už od najranejšieho štádia ovplyvnený impulzmi sluchového ústrojenstva. Rôzne štúdie dokazujú, že dieťa, ktoré v maternici počúva matkin spev a jej obľúbenú hudbu, sa po narodení lepšie vyvíja. 

Bábätká vnímajú hudbu

Osvedčeným receptom na detský plač býva hudba, ktorú si dieťatko pamätá zo svojho pobytu v maternici. Pravdepodobne ide o reflex, kedy si podvedome vybaví bezpečie maminkinho bruška. Keď príde na svet, v ušnom ústrojenstve má ešte zvyšky plodovej vody, ktoré zmiznú do desiatich dní. Bábätko rozoznáva hlas svojej mamičky a podľa niekoľkých výskumov reaguje na hudbu, ktorú slýchalo, kým prišlo na svet. 

Počúvaním hudby v ranom období vývoja učíte dieťa prispôsobovať sa zmenám, byť vnímavejším a rozlišovať rôzne zvuky. Keď budete hovoriť na svoje dieťatko v brušku, nezabudnite na láskavý a láskyplný tón. Pokúste sa nehádať ani nekričať, svoje nepríjemné pocity prenášate i na dieťa.