Ako môže koronavírus ovplyvniť tehotenstvo a dojčenie? Sú tehotné ženy a dojčiace matky rizikovou skupinou? Môžu vírus prenášať na dieťa? Na všetky otázky odpovedá tím lekárov a odborníkov z USA.

Pandémia spôsobená koronavírusom je celosvetovo aktuálnou témou číslo jeden. Ak ste tehotná alebo dojčíte, je prirodzené, že chcete v čo najväčšej miere chrániť seba aj svoje dieťa a zároveň predchádzať šíreniu vírusu. Čo je dôležité v takomto prípade o COVID-19 vedieť? 

Sú tehotné ženy vystavené väčšiemu riziku nákazy koronavírusom?

Centrá pre kontrolu chorôb (CDC), uvádzajú, že v súčasnosti nevedia s istotou povedať, či tehotné ženy majú väčšiu šancu na ochorenie COVID-19 ako široká verejnosť. Tehotné ženy zažívajú počas tehotenstva vo svojom tele zmeny, ktoré oslabujú imunitu a môžu zvýšiť riziko niektorých infekcií. U vírusov podobného typu ako COVID-19 a iných vírusových respiračných ochorení, ako je napríklad chrípka, majú tehotné ženy o niečo vyššie riziko vzniku týchto chorôb. Vždy je dôležité, aby sa tehotné ženy chránili, a aby dodržiavali dobrú hygienu rúk.

 „Tehotné ženy by sa mali zapájať do bežných preventívnych opatrení, aby zabránili infekcii, ako je časté umývanie rúk a obmedzenie kontaktu s chorými ľuďmi,“ poznamenáva CDC na svojej webovej stránke.

Ak COVID-19 dostane tehotná žena, dostane ho aj dieťa?

Nedávna štúdia publikovaná v The Lancet skúmala zdravie deviatich detí narodených matkám počas infekcie COVID-19. Všetky deti mali výsledky, ktoré nenaznačovali vývoj ochorenia. 

Výskumy uskutočnené v rámci štúdie v The Lancet poznamenali: „Pretože tehotné ženy sú citlivé na respiračné patogény a vývoj ťažkej pneumónie, môžu byť náchylnejšie na COVID-19,  najmä ak majú chronické choroby alebo iné materské komplikácie. Tehotné ženy a novonarodené deti by sa mali považovať za kľúčové ohrozené populácie v stratégiách zameraných na prevenciu a liečbu infekcie COVID-19.“

Ďalší výskum uverejnený v JAMA skúmal 89 detí vo veku od 1 mesiaca do 11 mesiacov, ktoré dostali COVID-19, z bývania s dospelým, ktorý ho mal. Z týchto sa u štyroch detí vyskytla horúčka, dve mali problém s dýchaním a jedno dieťa nemalo žiadne príznaky. Žiadne z týchto deviatich detí nepotrebovalo intenzívnu starostlivosť alebo pľúcnu ventiláciu, pretože žiadne z nich nemalo vážne príznaky.

Ak dostanem koronavírus, ako môžem chrániť svoje dieťa?

„Doteraz neexistuje dôkaz, že COVID-19 sa prenáša cez materské mlieko“, poznamenáva CDC. Dobrou správou však je, že vo vzorkách materského mlieka sa našli formy protilátok, ktoré chránia pred koronavírusmi. To znamená, že telá matiek vyrábajú protilátky a pri dojčení ich prenášajú (ale nie vírus) na svoje deti.

Ak matka dostane COVID-19, môže sa riadiť Dočasným usmernením CDC o dojčení pre matku s potvrdeným alebo potenciálnym COVID-19. Čiastočne sa v ňom uvádza: „Matka by mala prijať všetky možné opatrenia, aby sa zabránila šíreniu vírusu na svoje dieťa, vrátane umývania rúk pred dotykom dieťaťa a nosenia rúška, ak je to možné, aj pri dojčení. Pri použití manuálnej alebo elektrickej odsávačky mlieka, by si matka mala umyť ruky pred dotykom častí pumpy alebo fľaše, a riadiť sa odporúčaniami pre správne vyčistenie pumpy po každom použití. "

Ako poznamenáva ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists), primárnym problémom nie je to, či sa vírus môže prenášať cez materské mlieko, ale skôr to, či infikovaná matka môže prenášať vírus prostredníctvom kvapiek dýchania počas dojčenia. Aj keď matka nevykazuje žiadne príznaky ochorenia, odporúča sa používať ochranné rúško, alebo inú alternatívu, aj pri dojčení dieťaťa.

Odborníci odporúčajú, aby ste pri podozrení na koronavírus svojej osoby alebo dieťaťa nenavštevovali pohotovosť ani nemocnicu, pretože aj to môže predstavovať riziko nákazy.

Pre informácie o koronavíruse sú k dispozícii linky Úradu verejného zdravotníctva a linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Odporúčajú zavolať na 0800 221 234 alebo 0917 222 682 alebo 0917 426 075.

Foto: Shutterstock