To, že koža bábätka je mimoriadne citlivá, ste určite zistili už v pôrodnici. V letných dňoch sa o ňu starajte viac než inokedy, veľmi ľahko sa podráždi alebo dokonca spáli.

Deväť mesiacov v sterilnom prostredí plodovej vody v maternici, koža chránená mazom a okolie absolútne čisté. Po narodení musí krehká koža dieťatka kadečo vydržať: okolie plné mikroorganizmov a nečistôt, podráždenie napríklad i pracími práškami alebo nevhodne zvolenou kozmetikou. Že je páliace slnko nebezpečné, viete určite sama, veď kto z nás nemal aspoň raz spálené plecia či nos. Na svoj poklad v kočíku buďte preto maximálne opatrná.

Slnko aj pod clonou

„Všeobecne platí, že zhruba do jedného roka života by sa dieťa nemalo vôbec vystavovať slnku a malo by ostávať len v tieni,“ upozorňuje doktorka Helena Reisingerová. Čo však neznamená, že by ste mali vynechať starostlivý výber i nanesenie prípravku s vysokou ochranou. Aj do tieňa pod slnečník alebo do kočíka sa totiž dostane vysoké percento slnečného žiarenia, cez mraky prenikne údajne až 80 % lúčov.

Ktorý je ten naj?

Výberu prípravku vhodného pre vaše dieťatko venujte zvýšenú pozornosť. Bude vás to síce stáť niekoľko desiatok eur, ale investícia do zdravej pokožky sa vyplatí. Prípravok pre citlivú detskú kožu, ktorá navyše krém vstrebá vo väčšom množstve ako dospelá, by mal byť hypoalergénny a s obsahom takzvaných minerálnych filtrov.

"Tie dokážu odrážať UV žiarenie a detskú pokožku zbytočne nedráždia, čo by iný druh filtrov, chemický, mohol. Chemické filtre sa totiž do kože vstrebávajú. „Určite odporúčam voliť prípravky z lekárne, a nie z drogérie,“ radí dermatologička. „Mali by byť tiež zamerané vyslovene na deti, nie na dospelých, pretože okrem štandardných ochranných látok a minerálnych filtrov obsahujú rôzne ďalšie dôležité látky napomáhajúce ochrane práve jemnej detskej pokožky. Rozhodne by som odporučila prípravky s vysokým faktorom ochrany. V zásade je jedno, či ide o olej alebo krém. Jediný rozdiel je v tom, že olej sa trochu jednoduchšie rozotiera.“