Čakáte bábätko a popritom si prezeráte katalógy, kde nájdete mnoho nádherných vysmiatych novorodencov. Na pôrodnej sále však príde šok, pretože ten váš vyzerá spočiatku úplne inak. Áno, aj tomuto prekvapeniu môžete predísť, ak si prečítate tieto riadky. Každá matka je totiž veľmi citlivá na výzor svojho dieťatka. 

Typické črty bábätka

Bábätko prichádza na svet s typickými črtami, voči ktorým sme bezbranní. Bacuľaté telíčko a v porovnaní s ním veľká hlava, vypuklé čelo, očká ako taniere, nafúknuté líčka, krátke ruky a nohy – to všetko nás vyzýva: „Som roztomilé, bezmocné nemluvňa a potrebujem vašu opateru!“

My, keďže sme tak biologicky naprogramovaní, tento apel vypočujeme a o dieťa sa staráme, ako najlepšie dokážeme. Podobne môžete napríklad v hračkárstve pocítiť neodolateľnú túžbu kúpiť vystavenú plyšovú hračku – stačí, keď bude mať tú správnu „volaciu“ vizáž.

Kto sa pozerá?

V Amerike frčia súťaže, v ktorých sa hodnotí predovšetkým vzhľad detí. Pred porotu a nabitú sálu predstupujú aj mamičky s vyčačkanými bábätkami, ktoré sa tu ešte ani nestačili poriadne rozkukať. Oblečené sú v princeznovských šatách s volánmi a vo vlasoch majú čelenku s mašľou.

Čo na tom, že svoju veľkú chvíľu predriemkajú alebo pregrckajú, hlavne že ich môžu ich rodičky ukázať a napríklad vyhrať i nejaké tie drobné. Dá sa však spravodlivo rozhodnúť, ktoré nemluvňa si cenu zaslúži? Na tému krása sa robilo, robí a pravdepodobne bude robiť množstvo výskumov. 

Čo na to odborníci?

Ani sami odborníci zatiaľ nemajú jasno. Jedni došli k záverom, že sa dá objektívne posúdiť. Vraj sa nám pozdávajú súmerné tváre. A aj dojčatá, ktoré ešte nie sú naočkované názormi rodičov, či tým, čo sa prezentuje v médiách, na nich môžu oči nechať.

Ďalší oponujú tým, že naše vnímanie pôvabu je ovplyvnené rôznymi okolnosťami. Asi by vám nenapadlo nechať si už v detstve navliecť na krk ťažké kruhy, aby ste ho mali dlhší – a inde je to úplne bežné. Trápite sa diétou, a pritom existujú na zemi miesta, kde sa najviac cenia kypré nevesty.

Nemilé prekvapenie

Predtým sa na prehliadkových mólach promenádovali modelky, o ktorých by dnes možno niekto vyhlásil, že boli trošku „obložené“. Dokonca i mamičkám, ktoré sú prirodzene nastavené, aby svoje dieťatko vnímali ako to najkrajšie a najšikovnejšie zo všetkých, sa nemusí ich vlastný potomok páčiť.

V priebehu tehotenstva sa kochali fotkami rozkošných nemluvniat v knižkách a časopisoch, vysnívali si, že ich dieťatko bude vyzerať rovnako úžasne, a potom na pôrodnej sále zažívajú menší otras, keď im tamojší personál prikladá k prsníku začervenaný zvraštený batôžtek s jemným páperím na temene šišatej hlavy.

Na tenkom ľade

Keď sa dostanete do situácie, kedy hrdá mamička napäto očakáva komplimenty, avšak vám sa pri pohľade na jej novorodenca vybaví skôr E. T. mimozemšťan, nechajte si to pre seba. Ak úprimne priznáte, že na ňom nebadáte nič také očarujúce, vlastne vám pripadá dosť škaredý, nestretnete sa s priaznivou reakciou.

Rodičky sú veľmi citlivé na akúkoľvek kritiku ohľadne bábätka a sú pripravené sa na jeho obhajobu biť trebárs i do krvi. Pri troške dobrej vôle sa nájde spôsob, ako dieťa pochváliť bez toho, aby ste jeho mamičke mazali med okolo pusy: „Pekne spinká, vyzerá na pohodára, však?“ „Ako si ma prezerá! Je vidieť, že sa má čulo k svetu!“ Byť milá nič nestojí a ženu, ktorá má za sebou namáhavý pôrod, to iste poteší.

 

Foto: Shutterstock