Aj vy sa donekonečna presviedčate o tom, že ďalší krát na dieťa už nebudete kričať? Aj napriek tomu, že vás s úsmevom ignoruje a absolútne nepočúva? A čo ak znova zlyháte? Predstavíme vám zopár rád, vďaka ktorým zvládnete efektívnu výchovu aj bez kriku.

Zvýšiť hlas, nahodiť zamračený pohľad či použiť prehnanú gestikuláciu môže byť na jednej strane účinným nástrojom navodenia disciplíny, no z dlhodobého hľadiska nie je najlepším riešením. Krikom možno dosiahnete to, že vás dieťa poslúchne, no na druhej strane to nemusí fungovať večne ba čo viac, zhoršíte tým len vzťah s dieťaťom. Ako teda reagovať pokojne, aj keď vás vaše deti vytáčajú svojou neposlušnosťou či ignorovaním? Vyskúšajte týchto zopár tipov.

Zachovajte pokoj

Zachovať pokoj a rozvahu môže byť v situáciách, keď vás dieťa ignoruje a neposlúcha, naozaj poriadnou výzvou. Napriek tomu to však stojí za to aspoň skúsiť. V kritických situáciách preto skôr, ako na dieťa začnete kričať, nadýchnite sa a skúste dieťaťu povedať niečo ako: „Nechcem na teba kričať. Preto teraz odídem. O chvíľu sa vrátim preberieme tvoje správanie”. Hoci na prvýkrát tým možno nedocielite požadovaný efekt, vždy je to lepšie, ako na dieťa zvyšovať hlas. Skôr je dôležité s dieťaťom sa pokojne porozprávať a vysvetliť mu, prečo by sa tak či onak nemalo správať.

Dýchajte a rátajte

Ďalším trikom, ktorý sme už sčasti naznačili je pomoc nádychom a výdychom. Preto, ak nejde práve o život ohrozujúce situácie (kedy je krik potrebný), skúste zareagovať čo najpokojnejšie. Pomôcť vám pri tom môže aj dýchanie. Skôr než sa na dieťa rozkričíte skúste sa trikrát zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Upokojíte sa a bude pre vás jednoduchšie ovládnuť svoj hnev.