Tehotenstvo je na jednej strane krásnym obdobím, no na strane druhej sa počas neho môžu vyskytnúť rôzne nepríjemné až nebezpečné stavy. Jedným z nich je aj hematóm, ktorý postihuje každú štvrtú budúcu mamičku. Napriek tomu sa o ňom veľa nehovorí. Čo je však nutné vedieť?

Môže vzniknúť aj náhodou

Hematóm je v preklade krvná zrazenina. A hoci sa vyskytne až u 20-25% tehotných žien, odborníci nevedia stanoviť jasnú príčinu jeho vzniku. Samozrejme, ak tehotenstvo prebieha bez závažných úrazov. ”Krvná zrazenina čiže hematóm môže vzniknúť úplne spontánne bez príčiny alebo sa môže objaviť napríklad po páde či údere, v neskoršej gravidite môže byť ako sprievodný jav niektorých závažných ochorení," vysvetľuje gynekológ Ivan Ročárek z polikliniky Health Plus.

"Hematóm v prvých týždňoch tehotenstva vzniká krvácaním medzi stenu maternice a budúcou placentou a nie je tak závažný. Oveľa závažnejší je hematóm ku koncu gravidity. V období pôrodu môže byť dôvodom na okamžité ukončenie tehotenstva cisárskym rezom," vysvetľuje gynekológ Štěpán Machač z olomouckej IVF Clinic a.s.

Čo robiť, keď sa objaví?

Ako spomína odborník, hematóm nemusí byť vždy závažný. Jeho závažnosť závisí napríklad od veľkosti, alebo aj lokalizácie. Ak vám ho však lekár diagnostikuje, je možné, že ako prevenciu proti komplikáciám nariadí kľudový režim.