Verte či nie, jedného dňa sa vás to vaše dieťatko opýta. Kto nosí darčeky a ako je to vlastne s pravdou o Ježiškovi? Ako sa v takom prípade zachovať, aby ste to deťom vysvetlili citlivo, ale napriek tomu tak, aby ste tým nezničili čaro Vianoc?

Vo všeobecnosti sme všetci verili na Ježiška. A to minimálne na toho, ktorý nám prinesie kopu krásnych darčekov. Presne to nevedomé tajomstvo vyvoláva aj v našich ratolestiach akýsi radostný, aj keď neobjasnený pocit. Možno si poviete, že deťom nechcete klamať, ale zároveň im nechcete zničiť radosť z Vianoc. Čo teda robiť?

“Myslenie predškoláka je priamo magické, nerozlišuje realitu a priania, ani realitu a predstavy. Do fantázie detí bezprostredne patria nadprirodzené bytosti ako víly, rytieri, princezny či škriatkovia, strašidlá a kúzla. A patrí tam aj Ježiško, ktorý nosí darčeky,” približuje detská psychologička Tereza Beníšková z psychologickej poradni v Kadani.

Kedy je správny čas

Fantázia a predstavivosť dieťa sa rozvíja najmä v predškolskom veku, kedy deti žijú vo svete plnom kúziel a neuveriteľných vecí. V tomto období podľa psychológov ešte nie je vhodné deťom ničiť predstavy, a to aj o Ježiškovi. Detská fantázia sa približne v 6. roku života mení, dochádza k zmene myslenia dieťaťa, ktoré sa začína prikláňať skôr k racionalizmu. Konkrétny vek je však individuálny. Napriek tomu sa uvádza, že priemerný vek dieťaťa, ktoré sa dozvie pravdu o Ježiškovi je osem rokov, čo je podľa psychológov príliš skoro.

Keď sa vás v tomto období dieťa spýta, ako to s tým Ježiškom vlastne je, skúste najprv zistiť, čo si vlastne samo myslí a či vôbec chce pravdu poznať. Možno ho len zaujíma samotný mechanizmus, ako to celé funguje. Alebo sa chce ubezpečiť, že o svoje darčeky ani tento rok nepríde.