Pomaly sa blíži čas, kedy by ste mali dieťaťu kúpiť prvé pevné topánočky. Lenže je to pred alebo až potom, čo vaše dieťa urobí prvý krok? Odborníci sa zhodujú, že dôležité je všímať si predovšetkým to, ako naše dieťa chodí, či sa o chôdzu pokúša, a tomu prispôsobiť i nákup topánočiek.

Začnite

Pri voľbe času, nákupu, tvaru obuvi i ďalších neznámych by ste mali vychádzať z dôležitej premisy: istotne nepatríte medzi mamičky, ktoré podliehajú módnym trendom a už v dojčenskom veku kupujú svojim deťom topánočky, pričom ich ratolesť sa sotva prekotúľa z bruška na chrbát a späť. Podľa odborníkov je pre deti ideálne behať naboso a v kočíku si tak isto precvičovať chodidlá. Argument, že by vaše dieťa mohlo od nôh nachladnúť, neobstojí. Pokiaľ je vo vašom byte či vonku chladno, navlečte mu na dolné končatiny teplé froté ponožky, ktoré umožnia dostatok pohybu. V tých (opatrených protišmykom) môže urobiť i prvých pár krokov. Až potom nastáva vhodná doba vyraziť na nákup.

„Tak ako si v úlohe rodičov všímame reč či správanie našich ratolestí, musíme venovať pozornosť i tomu azda nemenej dôležitému, a tým je ich kontakt so zemou, teda spôsob chôdze a došliapnutia,“ upozorňuje Jaroslav Fešar, odborník na detskú obuv. „Deti s obľubou chodia tak, že pohadzujú nožičkami, trú kolienkami o seba, chodia po špičkách a podobne. Ak je to spôsobené dlhou chvíľou alebo náladou, môže to byť predmetom rodinného úsmevu. Lenže, ak naše dieťa našľapuje akýmkoľvek spôsobom, ktorý sa vymyká normálnej rovnej, pohodovej a sviežej chôdzi, môže to byť charakteristické pre vznik prípadnej odchýlky od normálneho vývoja dolných končatín, prípadne je to dôležité vo vzťahu k fungovaniu celého pohybového aparátu,“ varuje odborník.

Nožičky detí nechajte pred nástupom do školy vyšetriť

Deti dochádzajú na pravidelné prehliadky k pediatrovi, kde sa pri prehliadke sleduje i vývoj nožnej klenby. V prípade, že nie je všetko v poriadku, dieťa sa odošle na odborné vyšetrenie k ortopédovi. Rodičia si však často všimnú odlišnosti skôr a sami požadujú odborné vyšetrenie.