Množstvo detských prosieb o kúpu zvieratka si už vypočulo množstvo rodičov. A tiež sľubov, že sa o to svoje zvieratko bude naozaj starať. Kým však podľahnete, mali by ste si to poriadne premyslieť a nájsť odpovede na viaceré otázky, ktoré vám napovedia, či je vhodné priniesť zvieratko k vám domov.

Zviera nie je vec, ale živý tvor

Malé šteniatko alebo mačiatko síce vyzerá krásne na pohľad, mnohí rodičia si však neuvedomujú, aký veľký zásah do rodinného života bude také zvieratko. Veľa rodičov si navyše myslí, že dieťa bude dostatočne zodpovedné, aby sa o zviera postaralo. „Vždy keď rodičia kupujú akékoľvek zviera, mali by zároveň s tým prijať variant, že celá starostlivosť oň bude v ich rukách. Bohužiaľ, útulky sú plné vianočných darčekov v podobe psov a mačiek, ktoré deti omrzeli a rodičia nemali chuť či kapacitu sa o ne starať. V horšom prípade sú zvieratá usmrcované alebo vypúšťané, čo u domestikovaných druhov, ktoré sa o seba nevedia postarať, znamená to isté,“ varuje sociologička Tereza Vandrovcová.

Pokiaľ kúpite osemročnému dieťaťu psa, ktorý sa dnes bežne dožíva pätnásť až šestnásť rokov, musíte dopredu počítať s tým, že do desiatich rokov ostane vo vašej starostlivosti, pretože potomok má iné priority v ôsmich a iné v osemnástich rokoch. Z iného uhla pohľadu by sme mali vedieť, čo budeme so zvieraťom robiť cez víkendy či dovolenky. Preto je lepšie nekonať unáhlene, kúpu zvieraťa prediskutovať a položiť si základné otázky: Kto sa o zviera bude starať? Kto bude chodiť von ráno? Kto odpoludnia a kto večer? Kto bude čistiť klietku? Kto bude kupovať podstielku, krmivo a podobne? Kto sa oň postará, až pôjdete v zime na týždeň do hôr?