Kúpanie, vaničkovanie, plávanie. To sú aktivity, ktoré bábätká zbožňujú a ktoré ich dokážu zábavne rozšantiť i krásne upokojiť. Pobyt v príjemne teplej vode je totiž to najprirodzenejšie, čo bábätká poznajú už z maminho bruška. Poďte si spoločné chvíle vo vani ešte viac spríjemniť.

7 krokov pre čo najpríjemnejší zážitok z kúpeľa:

 1. V miestnosti, kde s vykúpaným dieťatkom budete, si dopredu zakúrte.
 2. Teplota vody vo vaničke by sa mala pohybovať okolo 36 °C. (Správnu teplotu skontrolujte pomocou detského teplomera do vody.)
 3. Samotná voda môže pokožku dieťatka vysušovať. Pridajte preto do kúpeľa kvapku kozmetiky pre bábätká
 4. Bábätko vo vode držte zospodu jednou rukou a druhou ho obmývajte. Bude sa cítiť pokojnejšie, keď zostanete v kontakte.
 5. Vlásky umyte až na konci celej procedúry, nech dieťatku nie je na hlavičku zima.
 6. Po vybratí z vody bábätko rýchlo zabaľte do mäkkej a suchej osušky.
 7. A teraz je ten správny čas pomaznať sa.

Učíme sa večerný rituál

 • Keď kladiete dieťatko do vaničky, malo by ležať na vašom predlaktí tak, aby ste mu mohli dlaňou podopierať hlavičku. Ak ste pravák, dieťatko držíte v ľavej ruke a pravou ho omývate.
 • Buďte pripravená na to, že bábätko možno začne od radosti kopať nožičkami. Pozor, aby sa vám nevyšmyklo z ruky.
 • Kúpeľ s kvapkou detskej peny alebo sprchového gélu je prevenciou proti vysušovaniu pokožky, ktorá je 5-krát tenšia než pokožka dospelého.
 • Bábätku omyte tváričku a od krku dolu všetky kožné záhyby. Nezabudnite ani na miestočko za ušami, slabiny a faldíky na ručičkách a nožičkách. Vlásky nechajte až na koniec.
 • Keď dieťatko vyberáte z vane, stále ho podopierajte ľavou rukou a pravou ho chyťte pod zadočkom. Priťahujte smerom k sebe a opatrne položte na osušku. Bábätko stačí na chvíľku zabaliť.
 • Keď je pokožka ešte vláčna, vmasírujte detský olejček. Podľa reakcie bábätka prispôsobte dobu masírovania. Túto časť deti zvyčajne zbožňujú, ale keď je dieťatko príliš unavené, trápia ho zúbky alebo má jednoducho len zlý deň, potom postačí i svižné premastenie a rýchlo do pyžamka.